Publiczność kaliskiego festiwalu jest zróżnicowana i wielopokoleniowa, więc oceny koncertów pierwszego dnia także były różnorodne. Jedni mówili ‘fascynujące’, inni – ‘trudne’, ale festiwal powinien być próbą prezentacji tego, co najciekawsze i najwartościowsze w polskiej i światowej pianistyce jazzowej.
Mateusz Gawęda, obdarzony bogatą wyobraźnią improwizacyjną, ze swym triem w niezwykle ciekawy sposób łączy – jak czytamy w festiwalowym programie - dorobek jazzowego fortepianu, tradycję freejazzową z muzycznym impresjonizmem i ekspresjonizmem. Kamil Piotrowicz, klasyczno-jazzowy erudyta, ze swym sekstetem, garściami czerpie z muzycznej tradycji, ale wszystko przefiltrowuje przez współczesną – bardzo osobistą – wrażliwość i „rozmawia” z widownią tylko o istotnych treściach, choć płyta sekstetu nosi przewrotny tytuł „Popular Music”. Grający na finał wieczoru na głównej festiwalowej scenie The Necks od 30 lat eksploruje możliwości muzycznego minimalizmu, ale łącząc go z improwizacją jazzową tworzy dźwięki wręcz hipnotyzujące. Nic dziwnego, że z rzadkiej wizyty australijskiej formacji w Polsce skorzystali jazzfani nawet z odległych miast i stawili się w piątkowy wieczór w Kaliszu na koncercie swego idola.
A co przed nami? Przede wszystkim sobotni wieczór, na który bilety rozeszły się jak gorące bułeczki. Oto program wieczor:
25 listopada (sobota), godz. 18:00
Maciej Obara Quartet (Polska/Norwegia) „Unloved”
Maciej Obara – ts
Dominik Wania – p
Ole Morten Vagan – b
Gard Nilssen – dr
Masecki/Rogiewicz Duo „Ragtime”
Marcin Masecki – p
Jerzy Rogiewicz – dr
Tomasz Stańko New York Quartet (Polska/Kuba/Wyspy Dziewicze/USA) „December Avenue”
Tomasz Stańko – tp
David Virelles – p
Gerald Cleaver – dr
Eric Revis – b
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Klub Komoda
Kuba Hajdun Trio
Kuba Hajdun – p
Roman Ślefarski – dr
Janusz Mackiewicz – b
R. Kuciński, zdj. Jakub Seydak i autor
Napisz komentarz
Komentarze