Pucharowe ergowiosła. Starty olimpijczyków i medale KTW (ZDJĘCIA)

Przez dwa dni w hali OSRiR-u przy Łódzkiej królowała rywalizacja na ergometrach wioślarskich. Sobotnie zmagania miały rangę Pucharu Polski i Otwartych Mistrzostw Wielkopolski. Na starcie nie zabrakło olimpijczyków z Rio de Janeiro, jak również licznej grupy utalentowanych wioślarek i wioślarzy KTW Kalisz.

Zawody na ergometrze wioślarskim, organizowane przez KTW od kilkunastu lat, zaczęły się w piątek od rywalizacji szkół. Wisienką na torcie były jednak sobotnie wydarzenia. W mocnej i licznej obsadzie przeprowadzono zmagania o Puchar Polski i Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski. W tych pierwszych dominowali reprezentanci kraju. W wadze lekkiej seniorek triumfowała Weronika Deresz (WTW Warszawa). Mistrzyni świata i Europy, o której wszechstronności można się było przekonać przed kilkoma dniami obserwując jej udział w programie „Milionerzy” w stacji TVN, wygrała w czasie 7:19,6. W pokonanym polu pozostawiła Patrycję Adamczak i Natalię Zandecką (Posnania RBW Poznań). Jej klubowy kolega, również olimpijczyk z Rio, Marcin Brzeziński sięgnął po puchar w kategorii seniorów (5:57,6). Tuż za nim uplasował się wychowanek KTW Piotr Juszczak (obecnie Zawisza Bydgoszcz), który wspólnie z Brzezińskim startował w ostatnich igrzyskach w wioślarskiej ósemce. Podium zamknął Jan Janasik (KW 04 Poznań), który o zaledwie 0,5 sekundy wyprzedził kaliszanina Jakuba Aleksandrowicza. W wadze lekkiej seniorów najlepszy czas uzyskał Mateusz Kraska (Zawisza Bydgoszcz), czwarty zaś był Szymon Kuliński z KTW. Natomiast w kategorii seniorek wygrała Karolina Zawada (Posnania RBW Poznań), po której piętach deptała Aleksandra Manikowska (wychowanka KTW, obecnie KW 04 Poznań).

Kilkanaście wyścigów złożyło się na Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski. Medale rozdano w różnych kategoriach wiekowych – młodzików, juniorów młodszych i juniorów. Łupem KTW padły cztery krążki. W gronie juniorek młodszych srebro zdobyła Ewelina Janiak, natomiast brąz Wiktoria Aleksandrowicz. Drugi wśród juniorów młodszych był Borys Kliber. Dorobek medalowy gospodarzy uzupełnił młodzik Maciej Jasiński, który zajął trzecie miejsce.

Podczas dwudniowej imprezy rozegrano ponadto sztafety UKS-ów, bieg niepełnosprawnych, a także wyścigi uczelniane i mastersów. Głównym organizatorem zawodów było Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie.