„Podwyżka” Georges’a Pereca w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego to już trzecia premiera tego sezonu. Bazę stanowi tekst napisany w latach 60. przez jednego z najwybitniejszych twórców francuskiej awangardy - nigdy jeszcze w Polsce niewystawiany, choć na świecie dość popularny.
Główny bohater sztuki, jeden z trybików wielkiej korporacyjnej machiny, zdobywa się na odwagę i postanawia udać się do Kierownika Działu po podwyżkę. „To olbrzymie wyzwanie dla teatru, ponieważ w pięćdziesięciu kilku odsłonach Perec, używając algorytmów matematycznych, sięgając po formułę rozmaitych wnioskowań matematycznych, opowiada pozornie prostą historię pracownika, który stara się o dostanie podwyżki. Jest to zresztą historia osnuta na doświadczeniu jego przyjaciela, pracownika firmy informatycznej” – powiedział reżyser przedstawienia.
Zabawne jest to, że tej postaci nie ma, lecz jest sześć głosów w jej głowie, które między sobą rozmawiają, kłócą się ze sobą. Z jednej strony stanowią jeden organizm, z drugiej - są pracownikami jednej instytucji. Reżyserowi – jak przyznał – nie zależy jedynie na krytyce zdehumanizowanej korporacji, lecz na dotknięciu wspólnego wszystkim doświadczenia. „Każdy z nas znalazł się w takiej sytuacji, kiedy chciał coś osiągnąć, wyznaczył jakiś cel, natomiast bariery, które tworzył we własnej głowie, jak i bariery środowiska, skazywały go na porażkę” – mówił Bukowski.
Na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego zobaczymy 7 aktorów z kaliskiego zespołu, na których talencie opiera się całe przedsięwzięcie. Od ich precyzyjnej interpretacji niełatwego tekstu Pereca zależy sukces „Podwyżki”.
R. Kuciński, zdj. autor
=======================================================================
Twórcy spektaklu:
Beniamin Bukowski (1991) – reżyser teatralny i dramatopisarz. Absolwent Wydziału Reżyserii PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, MISH UJ (filozofia, historia sztuki), doktorant w Instytucie Filozofii UJ. Reżyserował m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie („Zofia” A. Wakulik), w Teatrze Nowym w Poznaniu („Mosdorf. Rekonstrukcja” wg własnego tekstu), Teatrze Mazowieckim („Wdowy” i „Na pełnym morzu” S. Mrożka).
Katarzyna Stochalska – scenografka i autorka kostiumów, absolwentka Wydziału Scenografii oraz Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Zrealizowała kilkanaście spektakli, głównie w teatrach dramatycznych, m.in. z takimi reżyserami jak Rudolf Zioło, Kuba Kowalski, Beniamin Bukowski.
Arkadiusz Buszko (1966) – w spektaklu konsultant ds. plastyki ruchu; absolwent Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego, filii we Wrocławiu. Ceniony aktor, choreograf i reżyser współpracujący z teatrami w całej Polsce, związany na stałe z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.
Adrian Krawczyk (1990) – reżyser światła, autor projekcji wideo. Na stałe związany z trójmiejskim Teatrem Wybrzeże. Współpracował również m.in. z sopockim Teatrem na Plaży i Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu.
Obsada:
1 – Propozycja – Lech Wierzbowski
2 – Alternatywna – Kama Kowalewska
3 – Hipoteza pozytywna – Dawid Lipiński
4 – Hipoteza negatywna – Ewa Kibler
5 – Wybór – Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska
6 – Wniosek – Agnieszka Dzięcielska
ODRA – Bożena Remelska
Premiera 2 grudnia 2017
Scena Kameralna Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze