Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Meldunek jednak obowiązkowy?

Wygląda na to, że obowiązek meldunkowy zostanie utrzymany. Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o ewidencji ludności, która nie przewiduje w tej kwestii zmian. Nowością ma być natomiast możliwość zameldowania się przez internet. Jeśli nowelę podpisze prezydent, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
Meldunek jednak obowiązkowy?

Jak wskazuje MSWiA, pozostawienie obowiązku meldunkowego wynika z faktu, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji m.in. obowiązków administarcji publicznej związanych z głosowaniem przy wyborach, realizacją zadań z zakresu zabezpieczenia społecznego, tj. emerytur, rent, dodatków, opieki społecznej. W tej kwestii najwyraźniej zmian nie będzie. Brak meldunku nie pociągnie jednak za sobą żadnych sankcji tzn. nie będzie w żaden sposób karane. – W nowelizacji nie ma żadnego zapisu na ten temat - Anna Matysiak, p.o. naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Aby natomiast uczynić dopełnienie obowiązku meldunkowego łatwiejszym, rząd proponuje możliwość zameldowania się za pomocą internetu. Oszczędzi to obywatelom wizyty w urzędzie. Do tej pory możliwość taka była przewidziana tylko do wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.

Nowością jest też wprowadzenie jednego formularza meldunkowego. Proponowane zmiany pozwalają na zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego i tak samo na zameldowanie na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego, przy użyciu jednego formularza.

Celem ustawy jest również uporządkowanie i doprecyzowanie niektórych przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL cudzoziemcom. Po zmianach mają go dostawać wszyscy cudzoziemcy meldujący się na pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski. Efektem zaproponowanych regulacji w tym zakresie będzie gromadzenie informacji
o wszystkich cudzoziemcach przebywających na terytorium Rzeczypospolitej  Polskiej, bez względu na czas pobytu, w centralnym rejestrze PESEL. - Aby otrzymać dowód osobisty musimy mieć nadany numer PESEL. Obecnie obywatele polscy mieszkający w Polsce, którzy nie mają numeru PESEL, a chcą posiadać dowód osobisty, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się właśnie o nadanie numeru. W tym celu składają wniosek do organu gminy, a dopiero potem wnioskują o wydanie dowodu osobistego – wyjaśnia Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.  

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2018.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama