Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzech Króli: co to za święto?

Dziś 6 stycznia, święto Trzech Króli. Powszechnie to dzień wolny od pracy, dla chrześcijan - uroczystość Objawienia Pańskiego. A także początek Karnawału 2018.
Trzech Króli: co to za święto?

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego – chrześcijańskiej uroczystości mającej uczcić objawienie się Boga człowiekowi. W Kościele katolickim jest to święto nakazane, co oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół.

W powojennej Polsce Trzech Króli było dniem wolym od pracy  do 16 listopada 1960 roku (święto zostało zniesione ustawą Sejmu PRL) i następnie od 6 stycznia 2011. Na świecie nie pracuje się tego dnia również w trzech landach niemieckich (w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt), a także m.in. w: Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Grenlandii, Hiszpanii, Lichtensteinie, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli oraz we Włoszech.  

Symbolika

Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.). Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w Kościele powszechnym.

Zwyczaje

Święto Trzech Króli łączy się także ze zwyczajem święcenia złota, kadzidła i kredy, którą 6 stycznia na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich, pisze się litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć św. Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Znana jest także interpretacja skrótu C†M†B jako pierwszych liter łacińskich nazw trzech zbawczych zdarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (łac. Poznanie – Wesele – Chrzest).

W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest prze Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci. Orszaki odbywają się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu Szczecinie i Wrocławiu. W tym roku także w Kaliszu.

Opr. MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama