Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ospa wietrzna, gruźlica, pneumokokoki - kaliszanie chorują częściej

5 zgonów na choroby zakaźne odnotował w ubiegłym roku kaliski Sanepid. To o dwa przypadki więcej niż rok wcześniej. Wyraźnie widać też wzrost zachorowań na różnego rodzaju choroby szerzące się drogą pokarmową. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarejestrowała trzy takie ogniska, w tym jedno dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu A, które najprawdopodobniej było przenoszone przez osoby o homoseksualne. Więcej osób borykało się też z ospą i gruźlicą oraz chorobami grypopodobnymi.
Ospa wietrzna, gruźlica, pneumokokoki - kaliszanie chorują częściej

Zdecydowanie w oczy rzuca się wzrost zachorowań na ospę wietrzną. W 2017 roku leczyło się na tę chorobę 1 441 osób. To o 615 więcej niż rok wcześniej. Niepokojąco wyglądają także dane dotyczące gruźlicy. W ubiegłym roku wykrytą ją u 21 osób, podczas gdy w 2016 zmagało się z nią o 10 mieszkańców regionu mniej. W tym okresie nie wykryto np. żadnego zachorowania na pneumokoki, a w roku ubiegłym były 4 takie przypadki. Warto też zwrócić uwagę na choroby szerzące się drogą pokarmową. Tych jest nie tylko więcej; Sanepid odnotował też trzy ogniska zatruć pokarmowych, a takich w 2016 roku nie było w naszym regionie wcale. - Źródłem ogniska salmonelozowego były ciasta wyprodukowane przez jedną z piekarń w gminie Stawiszyn. Jeśli chodzi o ognisko zatrucia pokarmowego o nieokreślonej etiologii (w badaniach kału nie stwierdzono Salmonelli ani Adeno i Rotawirusów) wystąpiło wśród młodzieży gimnazjum Zespołu Szkół w Cekowie Kolonii. Uczniowie III klasy gimnazjum przebywali na wycieczce szkolnej w Międzyzdrojach – mówi Anna Napierała, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kaliszu.

W przypadku ogniska wirusowego zapalenia wątroby typu A Sanepid odnotował 13 zachorowań. 10 osób musiało być hospitalizowanych. – Większość to mężczyźni – tu mówimy o 10 przypadkach. W 4 przypadkach (3 kobiety i 1 mężczyzna) dotyczyło to zakażenia w środowisku domowym – wyjaśnia Anna Napierała. - Z uwagi na fakt, iż w większości zachorowań (9) to samotni mężczyźni w części deklarujący kontakty homoseksualne ustalono, że domniemanym źródłem zakażenia są ryzykowne zachowania homoseksualne.

Wzrosła też ilość zgonów na choroby będące w kręgu zainteresowań PSSE. Tych w 2017 roku było o 2 więcej niż w 2016 kiedy to zmarły 3 osoby.

AW, zdjęcie arch.

-----

Liczba zachorowań na wybrane choroby zarejestrowane w roku 2016 i 2017

Jednostka chorobowa

2017

2016

Zatrucia pokarmowe wywołane Salmonellą

24

16

Krztusiec

1

Borelioza

35

 30

Osoby szczepione p/wściekliźnie

24

 35

Kleszczowe zapalenie mózgu

0

 0

Ospa wietrzna

1441

 826

Różyczka

0

Wirusowe
zapalenie
wątroby

typu A

13

typu B - przewlekłe

29

20 

typu C - przewlekłe

21

39

AIDS

1

 0

Nowo wykryte zakażenia HIV

5

6

Świnka

1

3

Malaria

 0

 0

Choroby
inwazyjne

pneumokokowa

4

0

meningokokowa

2

 1

Gruźlica – postać prątkująca

21

11

Grypa  (potwierdzona badaniami)

1

2

Przypadki grypopodobne

12406

5246 

Zgony*

5

 

 

 

* jedną z przyczyn zgonów było:

Zakażenie bakterią Streptococcus pneumoniae (Dwoinka zapalenia płuc, pneumokok) – 2 zgony

Gruźlica płuc – 4 zgony

Zakażenie bakterią Clostridium difficile (bakteria, która wywołuje zapalenie (uszkodzenie) jelita grubego – 1 zgon

Ropne zapalenie opon mózgowych – nieokreślone – 1 zgon

AW, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama