Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 10:28
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Matapan - niezwykłe znalezisko w kościele Franciszkanów. Czwarta taka moneta w Polsce

Monetę wzorowaną na matapanie - weneckim groszu odkryto w trakcie prac remontowych w kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu. Znalezisko śmiało można nazwać niezwykłym, bo to czwarta taka moneta odkryta w naszym kraju. W jaki sposób znalazła się w Kaliszu nie wiadomo, ale świadczy to o ważności miasta na szlaku handlowym średniowiecznej Europy.
Matapan - niezwykłe znalezisko w kościele Franciszkanów. Czwarta taka moneta w Polsce

Moneta z kościoła o.o. Franciszkanów w Kaliszu

Matapana, czyli moneta wzorowana na groszu weneckim została znaleziona w warstwie ziemi pod posadzką w części chóralnej kościoła, w którym trwa kapitalny remont. Przy okazji, na prośbę gwardiana  ojca Waldemara Ułanowicza, w porozumieniu z konserwatorem zabytków prowadzone są prace w użyciem wykrywacza metali. I właśnie dzięki nim udało się odkryć ten niezwykły egzemplarz. - Moneta jest bardzo rzadka. Po przewertowaniu fachowej literatury okazuje się, że to czwarty jej egzemplarz w Polsce – zdradza Adam Kędzierski, prowadzący prace. - Dwie odkryto w Elblągu i Kołobrzegu, czyli miastach portowych, trzecia jest częścią skarbu ze Środy Śląskiej. Kaliska jest więc czwartą monetą powiązaną z emisjami groszy weneckich. Ta moneta nie jest bita bezpośrednio w samej Wenecji, jest to naśladownictwo i zastanawiamy się, czy jest to wytwór mennicy z Bułgarii czy Serbii.

Według archeologa z Polskiej Akademii Nauk wykonana jest z dobrej jakości srebra i waży przepisowo 2 gramy, tak jak oryginalne grosze weneckie. – Po jednej stronie widzimy Chrystusa Pantokratora na tronie z tym, że zamiast liter ICXC mamy dwie gwiazdki, więc to uproszczona forma tej jednej strony. Po drugiej stronie widzimy dwie postacie. I to odpowiada wytworom z Wenecji. Na monetach weneckich widzimy dożę i św. Marka, tutaj mamy jakiegoś świętego, bo jest aureola i jakąś postać z brodą – opisuje Adam Kędzierski.

Zagadką pozostaje jednak, skąd moneta wzięła się w Kaliszu. Jedyna odpowiedź na to pytanie to fakt, że miasto było ważnym punktem na szlaku handlowym średniowiecznych kupców. Od końca XII poprzez XIII i pierwszą połowę XIV stulecia był to najważniejszy rodzaj monety w handlu w basenie Morza Śródziemnego. Poza Wenecją, grosze o zbliżonych wyobrażeniach emitowali władcy Bułgarii,  Serbii, czy Raguzy. Nawet cesarze bizantyjscy nawiązali do weneckich grosso.

Dotychczas, w trakcie prac w kościele Franciszkanów, odkryto ponad 20 monet, datowanych na późne średniowiecze i nowożytność. Były to denary jagiellońskie oraz polskie i ryskie monety z XVI i XVII wieku, odkrywane na wielu stanowiskach archeologicznych na terenie Polski.

Moneta króla Stefana II Urosza (zabytek z aukcji WCN)

AW, zdjęcia Adam Kędzierski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: goscTreść komentarza: od kiedy drzewa niosą smierć????takie myślenie to tak jakby w lipcu zasłonić słońce w południe bo można dostać udaru przebywając na dworze-głupota totalna. TYlko rozwaga moze uchronić przed nieszczęściemData dodania komentarza: 28.04.2025, 08:42Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Przecież drzewa spełniają lepszą rolę niż milicja. Dzięki nim nie jeden potencjalny drogowy zabójca został wyeliminowany. Jak chcecie usuwać drzewa to trzeba w ich miejsce ustawić fotoradary i zwiększyć mandaty za przekroczenie prędkości tak z 10 razy. Zbyt dużo ludzi zginęło już w tym kraju na drogach przez pychę i arogancję kretynów, którzy nie potrafią uszanować przepisów, które nie są tworzone komuś na złość, tylko po to aby na drogach było bezpieczniej.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 08:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: S1964Treść komentarza: Drzewa nie atakują. To samochody (a raczej kierowcy) atakują drzewa.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 08:03Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: ATreść komentarza: Winni są ludzie, nie drzewa, rowy, słupy. Tylko kierowcy!! Może tak więcej fotoradarów, kamer itp. Tych lubiących prędkość to może ostudzi jak kilka razy w tygodniu będą płacić mandatyData dodania komentarza: 28.04.2025, 06:24Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama