Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 13:18
Reklama
Reklama
Reklama

Monitoring flotowy– zasada działania

Rosnąca popularność monitoringu flotowego pojazdów firmowych wynika z jego licznych korzyści – zarówno dla samej jakości usług, jak i bezpieczeństwa oraz oszczędności w przedsiębiorstwie. W jaki sposób działa monitoring floty?
Monitoring flotowy– zasada działania

Jeszcze dwadzieścia lat temu jedynym skutecznym sposobem na namierzenie pojazdu firmowego był telefoniczny kontakt z kierowcą, a drogie i niezbyt precyzyjne urządzenia GPS stanowiły rzadko spotykany luksus. Dziś coraz więcej osób rozważa instalację systemu monitoringu – w 2015 roku według badań Lease Plan aż połowa zawodowych kierowców zastanawiała się nad zakupem takiego osprzętu.

Cały zestaw urządzeń

Firmy świadczące usługi z zakresu Vehicle Tracking, jak Vision Track (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems), przygotowują dla swych klientów zróżnicowane systemy monitoringu zapewniające dostęp do wielu dodatkowych funkcji. W pojeździe zostają zamontowane moduły GPS umożliwiające lokalizację samochodu w sposób ciągły. Ponadto umieszcza się sensory badające liczne parametry pojazdu – łącznie z temperaturą, w jakiej przewożony jest załadunek. Nadzorowane mogą być również prędkość czy wysokość obrotów tak, by później móc przeprowadzić pełną analizę stylu jazdy kierowcy. Często instaluje się także kamery – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Wszystkie informacje są w czasie rzeczywistym przekazywane zarządcy floty. Kadra ma dzięki temu możliwość stałego śledzenia pojazdu, co nieraz stanowi dodatkowy atut przedsiębiorstwa – klient może zweryfikować, gdzie dokładnie znajduje się transport. Zbierane informacje często przydają się ponadto do dalszej analizy.

Korzyści stosowania monitoringu flotowego

Atuty takich systemów należy rozpatrywać w kilku kategoriach. Dzięki monitoringowi flotowemu w razie trudnej sytuacji na drodze można błyskawicznie zlokalizować pojazd i udzielić niezbędnej pomocy. Nadzór przydaje się również w razie kradzieży. Ponadto pracodawcy w ten sposób zyskują pewność, że ich pracownicy nie wykorzystują samochodów służbowych do celów prywatnych. Przekłada się to z kolei na oszczędności – m.in. spada zużycie paliwa.

Weryfikowany jest również przebieg trasy. Jeśli kierowca zbaczał z drogi bez potrzeby – łatwo można to wykazać i domagać się stosownych wyjaśnień. Pozwoli to zweryfikować uczciwość i terminowość pracowników.

Sam monitoring daje także możliwość śledzenia stanu technicznego pojazdu, co może przełożyć się na dodatkowe oszczędności – według firmy Andrew Page, która wdrożyła system we wszystkich swoich pojazdach, koszty utrzymania spadły o połowę.

Monitoring flotowy nie stanowi już nowości na rynku i coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z jego możliwości. Jego wpływ na poziom bezpieczeństwa, finanse firmy czy jakość świadczonych usług jest, jak widać, znaczny.

materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JanekTreść komentarza: U PAnina pod ochroną,nic mu nie zrobiaData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:11Źródło komentarza: Kopał PO GŁOWIE i okradł niewinnego mężczyznę! 28-letni Ukrainiec aresztowanyAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Po ilości czerwonych łapek widać, że drzewa – przynajmniej wśród czytelników FK – więcej wrogów niż przyjaciół mają. Niestety. Idąc jednak ich tropem myślenia wniosek „logiczny” nasuwa się taki, iż PRZYCZYNĄ masowych utonięć Polaków jest WODA. Czyli? Drzewa należy wyciąć, a zbiorniki wodne osuszyć. A jeśli o drzewa idzie, to prawdziwy Polak jak chce, to zawsze w drzewo trafi. Wiele lat temu mimo, że przy drodze drzew nie było, to syn znanego Kaliszanina, rozpędzonym autem Mercedes (na maxa) w drzewo,. gdzieś w głębi pola rosnące przywalił. I umarł. Można? Można.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:09Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: MargiTreść komentarza: Wyciac wszystko w pień! Niech rosną gdzie indziej, Kierowca musi miec pas awaryjnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:01Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: goscTreść komentarza: od kiedy drzewa niosą smierć????takie myślenie to tak jakby w lipcu zasłonić słońce w południe bo można dostać udaru przebywając na dworze-głupota totalna. TYlko rozwaga moze uchronić przed nieszczęściemData dodania komentarza: 28.04.2025, 08:42Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama