Jeszcze dwadzieścia lat temu jedynym skutecznym sposobem na namierzenie pojazdu firmowego był telefoniczny kontakt z kierowcą, a drogie i niezbyt precyzyjne urządzenia GPS stanowiły rzadko spotykany luksus. Dziś coraz więcej osób rozważa instalację systemu monitoringu – w 2015 roku według badań Lease Plan aż połowa zawodowych kierowców zastanawiała się nad zakupem takiego osprzętu.
Cały zestaw urządzeń
Firmy świadczące usługi z zakresu Vehicle Tracking, jak Vision Track (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems), przygotowują dla swych klientów zróżnicowane systemy monitoringu zapewniające dostęp do wielu dodatkowych funkcji. W pojeździe zostają zamontowane moduły GPS umożliwiające lokalizację samochodu w sposób ciągły. Ponadto umieszcza się sensory badające liczne parametry pojazdu – łącznie z temperaturą, w jakiej przewożony jest załadunek. Nadzorowane mogą być również prędkość czy wysokość obrotów tak, by później móc przeprowadzić pełną analizę stylu jazdy kierowcy. Często instaluje się także kamery – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Wszystkie informacje są w czasie rzeczywistym przekazywane zarządcy floty. Kadra ma dzięki temu możliwość stałego śledzenia pojazdu, co nieraz stanowi dodatkowy atut przedsiębiorstwa – klient może zweryfikować, gdzie dokładnie znajduje się transport. Zbierane informacje często przydają się ponadto do dalszej analizy.
Korzyści stosowania monitoringu flotowego
Atuty takich systemów należy rozpatrywać w kilku kategoriach. Dzięki monitoringowi flotowemu w razie trudnej sytuacji na drodze można błyskawicznie zlokalizować pojazd i udzielić niezbędnej pomocy. Nadzór przydaje się również w razie kradzieży. Ponadto pracodawcy w ten sposób zyskują pewność, że ich pracownicy nie wykorzystują samochodów służbowych do celów prywatnych. Przekłada się to z kolei na oszczędności – m.in. spada zużycie paliwa.
Weryfikowany jest również przebieg trasy. Jeśli kierowca zbaczał z drogi bez potrzeby – łatwo można to wykazać i domagać się stosownych wyjaśnień. Pozwoli to zweryfikować uczciwość i terminowość pracowników.
Sam monitoring daje także możliwość śledzenia stanu technicznego pojazdu, co może przełożyć się na dodatkowe oszczędności – według firmy Andrew Page, która wdrożyła system we wszystkich swoich pojazdach, koszty utrzymania spadły o połowę.
Monitoring flotowy nie stanowi już nowości na rynku i coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z jego możliwości. Jego wpływ na poziom bezpieczeństwa, finanse firmy czy jakość świadczonych usług jest, jak widać, znaczny.
materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze