Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 13:15
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś Popielec i Walentynki. „Gdzie zaczyna się prawdziwa miłość, pojawi się też i cierpienie”

Dziś mamy wyjątkowy dzień w roku, bo 14 lutego jak zawsze obchodzimy dzień zakochanych, ale tym razem mamy też Środę Popielcową. Z pozoru to dwa skrajnie różne wydarzenia, ale tylko z pozoru. W rzeczywistości, jak przekonują niektórzy duchowni miłość i post idą często w parze, bo „miłość żąda ofiary, a tam gdzie zaczyna się prawdziwa miłość, pojawi się też i cierpienie”. A ten kalendarzowy zbieg okoliczności ma ułatwić wielu zrozumienie prawdziwego uczucia.
Dziś Popielec i Walentynki.  „Gdzie zaczyna się prawdziwa miłość, pojawi się też i cierpienie”

Zgodnie z wiarą i zasadami Kościoła Katolickiego w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Każdy katolik powinien też uczestniczyć w mszy świętej, na której jego głowa zostanie posypana popiołem na znak żałowania za grzechy i pokuty. Popielec rozpoczyna okres Wielkiego Postu.

Dziś mamy też Walentynki, a w Kościele Katolickim dzień św. Walentego.  Ten fakt oczywiście nie zwalnia katolików z przestrzegania ścisłego postu, choć Episkopat ogłaszał dyspensę np. w piątek 1 maja.

"Miłość żąda ofiary"

Tradycja czy moda na obchodzenie dnia zakochanych ma się nijak do Popielca, w którym to raczej zaduma i żal za grzechy powinna dominować a nie radość i zabawa. Wielu teologów uważa jednak, że ten kalendarzowy zbieg okoliczności pozwala głębiej i dojrzalej obchodzić dzień zakochanych. - W tym roku Środa Popielcowa wypada w dzień zakochanych, czyli Walentynki. To znamienne, bo religia chrześcijańska, będąc religią miłości, uczy, że miłość żąda ofiary, a tam gdzie zaczyna się prawdziwą miłość, pojawi się też i cierpienie. Każdy chrześcijanin, który stara się naśladować Chrystusa ukrzyżowanego, tylko przez ofiarę daje pełne świadectwo miłości Boga i bliźniego. -  pisze na łamach portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej,  ks. Ignacy Soler. - Na pierwsze miejsce mamy możliwość ustawić nie własne sprawy i problemy, ale sprawy miłości – relacje z Bogiem, bliźnim i całym światem. Człowiek istnieje dla innych. Kochać i być kochany to wielka tajemnica człowieka. – kontynuuje teolog z KAI.

W tym roku będziemy mieć więcej połączeń różnych świąt i wydarzeń. Wielkanoc wypada 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis.

MS, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JanekTreść komentarza: U PAnina pod ochroną,nic mu nie zrobiaData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:11Źródło komentarza: Kopał PO GŁOWIE i okradł niewinnego mężczyznę! 28-letni Ukrainiec aresztowanyAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Po ilości czerwonych łapek widać, że drzewa – przynajmniej wśród czytelników FK – więcej wrogów niż przyjaciół mają. Niestety. Idąc jednak ich tropem myślenia wniosek „logiczny” nasuwa się taki, iż PRZYCZYNĄ masowych utonięć Polaków jest WODA. Czyli? Drzewa należy wyciąć, a zbiorniki wodne osuszyć. A jeśli o drzewa idzie, to prawdziwy Polak jak chce, to zawsze w drzewo trafi. Wiele lat temu mimo, że przy drodze drzew nie było, to syn znanego Kaliszanina, rozpędzonym autem Mercedes (na maxa) w drzewo,. gdzieś w głębi pola rosnące przywalił. I umarł. Można? Można.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:09Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: MargiTreść komentarza: Wyciac wszystko w pień! Niech rosną gdzie indziej, Kierowca musi miec pas awaryjnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:01Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: goscTreść komentarza: od kiedy drzewa niosą smierć????takie myślenie to tak jakby w lipcu zasłonić słońce w południe bo można dostać udaru przebywając na dworze-głupota totalna. TYlko rozwaga moze uchronić przed nieszczęściemData dodania komentarza: 28.04.2025, 08:42Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama