Ankiety wypełniali mieszkańcy 9 gmin z terenu czterech powiatów: kaliskiego, pleszewskiego, ostrowskiego i kaliskiego. Swoimi opiniami dzielili się z urzędnikami GDDKiA m.in. na spotkaniach organizowanych w samorządach. Tak powstał zbiór 1884 preferencji dotyczących wariantów rozbudowy drogi krajowej nr 25.
W samym Kaliszu przepytano 585. Ankietowani musieli ocenić trzy warianty: fioletowy (przebiegający w granicach Kalisza), niebieski (w średniej odległości od miasta) i żółty (prowadzący DK 25 najdalej od Kalisza). Każdy z wariantów był oceniany w trzystopniowej skali.
Kaliszanie jako preferowany ocenili wariant żółty. Najmniej korzystny ankietowani ogłosili wariant niebieski, a by DK 25 przebiegała najbliżej centrum Kalisza, opowiedziało się tylko 21 osób.
Podobne wnioski nasuwają się po głosowaniach w dwóch gminach powiatu kaliskiego: w Blizanowie, Stawiszynie. W Żelazkowie i Gołuchowie wybrano wariant fioletowy.
Inne spojrzenie na tę sprawę mają mieszkańcy powiatu ostrowskiego. Ostrowianie za preferowany wskazywali najczęściej wariant niebieski, podobnie też mieszkańcy Nowych Skalmierzyc.
Mieszkańcy gminy Rychwał i gminy Stare Miasto pod Koninem widzieliby DK 25 w wariancie fioletowym.
Każdy z wariantów ma inny przebieg na całej długości planowanej DK 25. Stąd też inne wyniki ankiet w różnych samorządach. Kaliszanie z osiedla Dobrzec głosowali najczęściej na wariant żółty, bo boją się wysiedleń i zahamowania rozwoju ich osiedla. Swoje, ale inne interesy mają mieszkańcy pozostałych samorządów. Nowe Skalmierzyce nie chcą wariantu żółtego, bo przebiegał on będzie przez ich tereny inwestycyjne. Natomiast mieszkańcy wsi Czekanów boją się, że wariant fioletowy naruszy integralność ich miejscowości.
Wyniki ankiety będą brane pod uwagę przez GDDKiA, ale ostateczną decyzję o przebiegu drogi podejmą urzędnicy, tym bardziej, że jednogłośności zainteresowanych mieszkańców nie ma. - W kolejnym etapie prac projektowych proponowane warianty poddane zostaną analizie wielokryterialnej, która umożliwi ich uszeregowanie według przyjętych kryteriów technicznych, środowiskowych, transportowych, ekonomicznych, a także preferencji mieszkańców – czytamy w raporcie GDDKiA poświęconym wynikom ankiet.
Dokładne wyniki ankiet i opis trzech wariantów znajduje się na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
MS. fot. GDDKiA
Napisz komentarz
Komentarze