Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 13:34
Reklama
Reklama
Reklama

Festiwal Podróży i Turystyki

Od kilku sezonów kaliskie Centrum Kultury i Sztuki z powodzeniem rozwija cykl spotkań z podróżnikami. Do tej pory większość wykładów odbywała się do południa z udziałem młodzieży szkolnej, ale już na początku marca proponuje I Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką. W pierwszy weekend marca o swych wyprawach w różne zakątki świata opowie w sumie sześciu globtroterów.
Festiwal Podróży i Turystyki

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Paweł Krymarys z fotograficznej grupy „Poza kadrem”. To on przekonał Centrum Kultury i Sztuki, że warto wspólnie stworzyć okazję poznania ciekawych ludzi, którzy chętnie dzielą się swoją podróżniczą pasją, wzbudzają u innych chęć poznawania świata, interesują się fotografią dokumentalną i pokazują, jak aktywnie i niestereotypowo można spędzać wolny czas.

Na I Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką zaproszono szóstkę gości, którzy opowiedzą o swoich wędrówkach i podróżach po świecie, m.in. do USA czy Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Samochodem, rowerem, pieszo... Opowieściom towarzyszyła będzie dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca najciekawsze momenty z wypraw, interesujących ludzi, odmienność kulturową i przyrodę.

I Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką odbędą się w sobotę i niedzielę, 3 i 4 marca. Na oba spotkania w Sali Studio CKiS, rozpoczynające się o godzinie 15.00, wstęp jest wolny. Oto szczegółowy plan festiwalu:

SOBOTA - 03.03.2018

godz. 15:00 Otwarcie / Anna Buzek – Podróże dalekie  i bliskie z  aparatem fotograficznym

godz. 17:00 Krystian Machnik  – Turystyczne  wyprawy do  Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej

godz. 19.00 Radek Pior – Amerykański Sen czyli wyprawa do USA na zaćmienie słońca

NIEDZIELA - 04.03.2018

godz. 15:00 Krzysztof Galant – Turystyka rowerowa na skalę krajową

godz. 17:00 Sergiusz Różański- Skandynawska  przygoda

godz. 19:00 Jacek Magnuszewski – Podróże duże i małe

W czasie trwania I Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką będzie można także zapoznać się z ofertą turystyki zorganizowanej. Przy stoisku „Wakacje.pl” będzie można porozmawiać na temat podróży w różne części świata oraz wypełnić krótką ankietę, która weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród (losowanie – 4 marca po zakończeniu wszystkich spotkań)

SYLWETKI PRELEGENTÓW

Anna Buzek - fotografka i podróżniczka. Od ponad 20 lat zapędza się w najdalsze zakątki świata. Dla fotografii i podróży porzuciła pracę w wyuczonym zawodzie i całkowicie poświęciła się swoim największym pasjom. Ciekawością świata zaraziła ją mama, z którą już jako 4-letnie dziecko zwiedziła prawie całą Europę. W swoich wyprawach szczególnie uwielbia ten czas, gdy w ciszy może pochylić się nad aparatem uwieczniając niezwykłe obrazy. Oprócz klasycznej fotografii posługuje się rzadko spotykaną techniką robienia zdjęć w podczerwieni. Jest finalistką międzynarodowego konkursu fotograficznego EISA MAESTRO 2017 oraz otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „PORTRET/2 EDYCJA”.

Krystian Machnik - podróżnik specjalizujący się w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej, organizator wypraw, fotograf, autor i współautor akcji pomocowych. Od kilku lat dokumentuje miejsce największej katastrofy w historii energetyki jądrowej, odkrywając jej zapomniane wątki i walcząc z licznymi mitami, które przez lata narosły wokół tego tematu. W tak zwanej „zonie” spędził już ponad 160 dni poszukując najbardziej radioaktywnych miejsc oraz angażując akcje pomocowe dla czarnobylskich samosiołów – osób w podeszłym wieku, które nigdy nie pogodziły się z przymusową ewakuacją i do dziś żyją na terenach uważanych za skażone.

Radosław Pior – w sierpniu 2017 roku Damian Kowalski, Daniel Stasiak i Radosław Pior polecieli do Stanów Zjednoczonych, gdzie czekał ich wielki astronomiczny spektakl: całkowite zaćmienie Słońca. Obserwowali je ze stanu Wyoming.W okolicach zaćmienia przeżyli wielką przygodę w 8 innych stanach. Byli w Górach Skalistych, odwiedzili parki narodowe (w tym Grand Canyon i Yellowstone), legendarną Route 66, wielkie miasta Seattle i Denver oraz małe miasteczka połączone siecią długich i malowniczych dróg stanowych.

Krzysztof Galant - kaliszanin mocno związany z turystyką rowerową, fotografią miejską i podróżniczą oraz działaniami artystycznymi w Stowarzyszeniu Fotograficznym „Poza Kadrem”.  Pomysłodawca projektów, takich jak „Foto-Trasa” – turystyka rowerowa czy „Przegląd kaliskich ulic” – fotodokumentacja miasta Kalisza.

Sergiusz Różański – kaliszanin, z wykształcenia programista, członek stowarzyszenia fotograficznego „Poza kadrem”. Podróżami samochodowymi i fotografią podróży zajmuje się od wielu lat. Najbardziej umiłował surowość krain północy, więc prezentacja zabierze wszystkich w kierunku Skandynawii i Szkocji, zaprosi do krainy Białych Niedźwiedzi na Spitsbergenie, surowych skał Nord-Kappu, strzelistego archipelagu Lofotów oraz szutrowych dróg przez pastwiska Szkocji.

Jacek Magnuszewski - od lat zafascynowany podróżami. Podróżuje, kiedy tylko może…, nawet dookoła świata. W drodze czuje się lepiej niż w domu. Przejechał USA autobusami i samochodem. Koleją transsyberyjską wybrał się do Pekinu, a dookoła świata samolotem. Sporo chodzi po górach…

R. Kuciński

 

  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JanekTreść komentarza: U PAnina pod ochroną,nic mu nie zrobiaData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:11Źródło komentarza: Kopał PO GŁOWIE i okradł niewinnego mężczyznę! 28-letni Ukrainiec aresztowanyAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Po ilości czerwonych łapek widać, że drzewa – przynajmniej wśród czytelników FK – więcej wrogów niż przyjaciół mają. Niestety. Idąc jednak ich tropem myślenia wniosek „logiczny” nasuwa się taki, iż PRZYCZYNĄ masowych utonięć Polaków jest WODA. Czyli? Drzewa należy wyciąć, a zbiorniki wodne osuszyć. A jeśli o drzewa idzie, to prawdziwy Polak jak chce, to zawsze w drzewo trafi. Wiele lat temu mimo, że przy drodze drzew nie było, to syn znanego Kaliszanina, rozpędzonym autem Mercedes (na maxa) w drzewo,. gdzieś w głębi pola rosnące przywalił. I umarł. Można? Można.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:09Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: MargiTreść komentarza: Wyciac wszystko w pień! Niech rosną gdzie indziej, Kierowca musi miec pas awaryjnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:01Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: goscTreść komentarza: od kiedy drzewa niosą smierć????takie myślenie to tak jakby w lipcu zasłonić słońce w południe bo można dostać udaru przebywając na dworze-głupota totalna. TYlko rozwaga moze uchronić przed nieszczęściemData dodania komentarza: 28.04.2025, 08:42Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama