Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Katalog sreber kaliskich XIX wieku ZDJĘCIA

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej posiada pokaźne zbiory XIX-wiecznych sreber. Okazją do obejrzenia przynajmniej części kolekcji była wystawa, a swoistą „kropką nad i” jest wydanie przez muzeum katalogu, który na ponad 200 stronach prezentuje i szczegółowo omawia kaliskie srebra.
Katalog sreber kaliskich XIX wieku ZDJĘCIA

Jednym z zadań muzeów jest promocja własnych zbiorów. Formą najczęściej stosowaną jest wystawa, drugą, równie efektywną, wydawanie kompletnych katalogów, takich jak pachnący jeszcze świeżym drukiem album „Srebra kaliskie XIX wieku w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej”. To też po wystawie „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa”  z roku 2016 kolejny dowód na żywsze zainteresowanie tą dziedziną rzemiosła artystycznego ze strony kaliskiej placówki.

„Muzealne gromadzenie sreber z XIX wieku w Kaliszu – warto podkreślić - zaczęło się dość wcześnie -  mówiła dr Ewa Andrzejewska, kustosz MOZK i autorka publikacji. „Pierwsze nabytki z tej kategorii pochodzą już sprzed II wojny światowej, czyli jeśli chodzi o takie kolekcjonerstwo zabytków XIX-wiecznych, to jest to bardzo wczesna świadomość i wczesne zadbanie o zabytki złotnictwa”.

Najwięcej eksponatów udało się pozyskać w latach 70. i 80. minionego wieku. Po długiej przerwie do rozbudowania kolekcji powrócono dopiero w zeszłym roku, kiedy to dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego udało się zakupić bulierę. Kaliska kolekcja obejmuje około 160 obiektów, wśród których najcenniejszym jest kupiona w zeszłym roku srebrna taca wysadzana monetami.

Wydanie katalogu „Srebra kaliskie XIX wieku w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej” jest zatem w ocenie dyrektor muzeum ważnym wydarzeniem, z którego realizacją nie należało zwlekać. „Fantastyczne wydawnictwo, bogato ilustrowane, na pięknym papierze, nieodstające jakością i zawartością merytoryczną od najlepszych katalogów muzeów narodowych” – powiedziała z dumą Sylwia Kucharska, dyrektor muzeum.

Katalog poświęcony kolekcji sreber jest wyrazem większych ambicji wydawniczych MOZK. W marcu do naszych rąk powinien trafić minialbum dotyczący kaliskich fortepianów. Ponadto przygotowywane jest wydawnictwo poświęcone starej fotografii w zbiorach kaliskiej placówki.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama