Marcowa sesja przyniosła zmiany w opłatach za parkowanie w centrum miasta. Osoby, które mają wykupiony abonament będą płacić 20 złotych mniej – oczywiście w momencie, kiedy wyrobią sobie Kaliską Kartę Mieszkańca. - W ramach strefy płatnego parkowania zostanie obniżony abonament miesięczny z kwoty 120 złotych do 100 złotych – mówi Tomasz Ludwiczak, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.
Taniej w autobusie, filharmonii czy aquaparku
Na tym nie koniec zniżek. Posiadanie Kaliskiej Karty Mieszkańca będzie oznaczało także profity we wszystkich jednostkach prowadzonych przez miasto. - Bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o kartę mieszkańca, jest komunikacja publiczna i mamy deklarację ze strony KLA, że karta obniży cenę biletu miesięcznego w graniach 20% ceny podstawowej. Będzie to zależne też od posiadania karty Rodzina 3 Plus czy Karty Seniora – wyjaśnia Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. - Będą preferencje w biletach do Filharmonii Kaliskiej, mówimy też o aquaparku. Zakres i obszar funkcjonowania karty mieszkańca obejmuje w zasadzie wszystkie instytucje miejskie, a chcielibyśmy w dalszym etapie, by włączyły się w to podmioty prywatne, komercyjne, aby ta karta była dużym uprzywilejowaniem dla naszych mieszkańców.
Nie tylko miejskie instytucje
Dlatego miasto będzie rozmawiać z restauratorami, osobami prowadzącymi siłownie, czy organizatorami wydarzeń kulturalnych w mieście, by także honorowali kartę i w ramach jej funkcjonowania proponowali zniżki. Takie powinny być normą jeśli samorząd wesprze koncert czy wystawę finansowo, zaproponował Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Jeśli będziemy przydzielać środki finansowe, czyli pieniądze naszych mieszkańców dla instytucji bądź na wydarzenia, które będą biletowane powinniśmy zastrzegać, żeby również była tam honorowana Kaliska Karta Mieszkańca w odpowiedni sposób.
Dla kogo karta mieszkańca?
Kaliską Kartę Mieszkańca będą mogły wyrobić osoby, które w naszym mieście płacą podatki. Jej wprowadzenie radni poparli jednogłośnie. Przy okazji padły wzniosłe słowa. Karta ma nie tylko zachęcać do pozostania w Kaliszu, ma być elementem budowania tożsamości mieszkańców. - Staje się pewnego rodzaju nawet nie kartą, ale medalem dla mieszkańca miasta Kalisza – stwierdził patetycznie Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. - Bo chodzi o to, żeby w tym mieście żyć, pracować, bawić się, odpoczywać, że by z tym miastem utożsamiać się, żeby mieć jakiś znak, ale równocześnie jakąś korzyść z tego, że mieszka się tu i teraz i to jest sposób na to, żeby miasto rozwijało się. To jest sposób, żeby podnosić jakość życia mieszkańców, żeby umożliwiać czerpanie z całego dobra, które jest w naszym mieście.
W połowie marca będzie wiadomo, jak karta będzie wyglądać. Projekt, w ramach konkursu ogłoszonego przez miasto, opracowują uczniowie Liceum Plastycznego i Zespołu Szkół Techniczno – Elektrycznych. Zacznie działać najprawdopodobniej w kwietniu. W Kaliszu funkcjonuje już Karta Seniora i Rodzina 3 Plus.
AW, zdjęcie autor
Napisz komentarz
Komentarze