Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

SP 17 szuka nowego patrona. Wyłoniono pięciu kandydatów

Anna Przybylska, Lech Kaczyński, Agata Mróz, Zbigniew Religa, Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Wodecki, a nawet Ed Sheeran. To niektóre z 76 postaci zgłoszonych przez uczniów, rodziców i pracowników Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu, która szuka nowego patrona. Do tej pory był nim i póki co nadal jest, Bronisław Koszutski, lekarz, prezydent Kalisza w latach 1945-1947. W związku z ustawą dekomunizacyjną ta postać nie może już patronować „17-stce”.
SP 17 szuka nowego patrona. Wyłoniono pięciu kandydatów

W wyborze nowego patrona uczestniczy cała społeczność szkoły, czyli uczniowie, ich rodzice i pracownicy placówki. Do 9 lutego zbierano propozycje, a 5 marca ogłoszono pięć najczęściej pojawiających się nazwisk spełniających kryteria. To:

  1. Stefan Szolc-Rogoziński
  2. Maria Skłodowska-Curie
  3. Janusz Korczak
  4. Fryderyk Chopin
  5. Irena Sendlerowa

Łącznie zgłoszono 76 postaci. Wśród nich znaleźli się m.in.:

Jan Paweł II, Królowa Jadwiga, Ksiądz Jerzy Popiełuszko, Olimpijczycy Polscy, Jan Matejko, Kazimierz Deyna, ks. Jan Twardowski, Zbigniew Wodecki, Lech Kaczyński, Władysław Bartoszewski, Ignacy Bujnicki, Andrzej Wajda, Zbigniew Religa, Anna Przybylska, Agata Mróz, Ed Sheeran.

Ostatni kandydat nie spełnia podstawowych wymogów – nie jest osobą nieżyjącą i nie jest Polakiem. Kolejne warunki, które musi spełnić nowy patron 17-ki to:

- jest bohaterem indywidualnym lub zbiorowym (grupą ludzi związaną z określonymi ideami, wydarzeniami historycznymi),

- jest człowiekiem (grupą) o szczególnie znaczących dokonaniach, będącym w powszechnej opinii publicznej wzorem postępowania.

Wyłonieniem nowego patrona zajmuje się specjalnie powołana w szkole Komisja. Do 23 marca społeczność szkoły będzie zapoznawać się z sylwetkami pięciorga kandydatów. Nowy patron szkoły zostanie wybrany w drodze referendum 23 kwietnia. 

Nowego patrona SP nr 17 jest zobowiązana wyłonić w związku z nowelizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Do tej pory patronem szkoły jest Bronisław Koszutski.

Bronisław Koszutski  urodził się w Ibramowicach k. Miechowa 7 lutego 1875 w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Wyjechał na studia medyczne do Krakowa, które ukończył w 1901. Na Uniwersytecie Jagiellońskim był m.in. aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistyczno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

Po odzyskaniu niepodległości, po 1918 stał się aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), w 1924 z ramienia PPS został wybrany do Rady Miejskiej, w której funkcję radnego sprawował przez trzy kolejne kadencje.  W tym czasie prowadził aktywną działalność jako lekarz i społecznik. Sympatyzował z Komunistyczną Partią Polski. Aktywny członek i prezes w latach 1909–1939: Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Dobroczynności oraz Towarzystwa Kursów Popularnych im. A. Asnyka. Podczas okupacji niemieckiej pracował w Ubezpieczalni Społecznej w Kaliszu.

W styczniu 1945 wstąpił do PPR. Z ramienia PPR 25 stycznia 1945 został wybrany na Prezydenta Kalisza i mianowany starostą grodzkim. Funkcję prezydenta sprawował do lipca 1947. Zmarł w Warszawie 4 września 1952.

Jest pradziadkiem Michała Listkiewicza, działacza sportowego, byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

AG, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama