Gala, podczas której poznajemy najlepszych wielkopolskich rolników, od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji - poznańską Salę Ziemi MTP wypełniło prawie 2 tysiące osób.
W trakcie wystąpień Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Krzysztof Grabowski, wicemarszałek przypomnieli, że dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 z pulą ponad 530 mln zł, konkursom na budowę lub modernizację dróg lokalnych, działalności Lokalnych Grup Działania oraz Lokalnych Grup Rybackich, wielkopolska wieś zmienia się błyskawicznie. - Siedemnaście lat temu zupełnie inaczej wyglądało wielkopolskie rolnictwo. Nikt z nas wtedy nie myślał, że zajdą takie zmiany, że nasza wieś będzie się tak rozwijała, a wielkopolscy rolnicy będą aż tak gospodarni i przedsiębiorczy, także przy wykorzystywaniu unijnych funduszy - powiedział wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.
Od pierwszej edycji konkursu Wielkopolskiego Rolnika Roku zgłoszonych zostało ponad 1100 gospodarstw, a laureatami zostało 166 osób. Do XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017 zgłoszonych zostało 56 gospodarstw rolnych z 23 powiatów województwa wielkopolskiego. W tegorocznej edycji konkursu gospodarstwa reprezentowały produkcję: roślinną i zwierzęcą (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna) warzywną, sadowniczą, drobiarską, hodowlę koni, ryb, norek, grzybów.
Powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka, która posługując się jasnymi i czytelnymi kryteriami oraz obiektywną i wszechstronną oceną, wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i zakwalifikowała 20 najlepszych rolników jako nominowanych w konkursie. W wyniku szczegółowej analizy Kapituła zarekomendowała Zarządowi Województwa Wielkopolskiego spośród 20 producentów rolnych 10 laureatów do tytułu Wielkopolskiego Rolnika Roku 2017.
Partnerem przy organizacji finałowej gali była po raz kolejny Wielkopolska Izba Rolnicza. Wszyscy nominowani otrzymali listy gratulacyjne oraz medale z okazji 20-lecia reaktywacji Izb Rolniczych, które wręczył Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - Na scenie jest 20 najlepszych rolników kolejnej edycji konkursu, na widowni są laureaci z dwóch ubiegłych lat, ale jestem przekonany, że są również przyszłoroczni laureaci. Dziękuję władzom samorządu województwa wielkopolskiego za coroczną organizację święta rolników wielkopolskich. To my, rolnicy z Wielkopolski wykazujemy najwyższy poziom produkcji nie tylko w naszym kraju, ale również na tle rolnictwa europejskiego – powiedział Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Część artystyczną gali rozpoczął występ Katarzyny Zawady, która wykonała piosenki z repertuaru Anny German. Na zakończenie dla prawie 2 tysięcy osób obecnych w Sali Ziemie MTP w Poznaniu wystąpił zespół Trubadurzy, który zabrał publiczność w podróż w czasie, przypominając wielu lata własnej młodości.
LAUREACI:
I. Andrzej Wojciechowski – Marianowo Brodowskie, gm. Środa Wlkp., powiat średzki
II. Paulina i Rafał Cholewa – Uścikowo, gm. Oborniki, powiat obornicki
III. Aleksandra i Janusz Karaś – Stary Sielec, gm. Jutrosin, powiat rawicki
IV. Maria i Andrzej Gmerek – Biskupice Ołoboczne, gm. Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski
V. Małgorzata i Jan Skoczylas – Przybysławice, gm. Raszków, powiat ostrowski
VI. Sylwia i Cezary Lisowski – Olszewo, gm. Śmigiel, powiat kościański
VII. Jolanta i Paweł Tomczyk – Skrajnia, gm. Blizanów, powiat kaliski
VIII. Ewa i Waldemar Januchowski – Wiatrowo, gm. Wągrowiec, powiat wągrowiecki
IX. Wioletta i Witold Słowiński – Morzyczyn, gm. Wierzbinek, powiat koniński
X. Jolanta i Piotr Gebler – Marcinów, gm. Kawęczyn, powiat turecki
Jolanta i Paweł Tomczyk prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 60 ha w miejscowości Skrajnia, w gminie Blizanów w powiecie kaliskim.
Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pomidora szklarniowego. W nowoczesnych szklarniach stosuje się najnowsze technologie m.in. komputerowe sterowanie klimatem i podlewaniem podłoża, ochronę biologiczną i zapylanie roślin przez trzmiele. Wszystkie urządzenia w gospodarstwie są w pełni zautomatyzowane. Pomidory cenione są za jakość i doskonały smak. Najwyższa jakość pomidorów jest potwierdzona certyfikatami GLOBAL-GAP.
AW, Szymon Wdowczyk, UMWW
Napisz komentarz
Komentarze