Wydarzenie, którego organizatorem był kaliski ODN we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Cerekwicy Nowej, skierowane było do pedagogów, wychowawców, psychologów, nauczycieli, osób i instytucji zajmujących się pracą z młodzieżą niedostosowaną społecznie lub zagrożoną niedostosowaniem.
Podczas konferencji, której temat przyciągnął wielu przedstawicieli samorządu terytorialnego, omówione zostały zadania kuratora społecznego w systemie opieki nad młodzieżą oraz postawy, jakie należy przyjąć wobec młodzieży niedostosowanej i zagrożonej niedostosowaniem społecznym. Zwrócono uwagę na zjawisko stygmatyzacji, której doświadcza osoba napiętnowana i jego konsekwencji. Przedstawione zostały również różne rodzaje wsparcia młodzieży w warunkach instytucjonalnych oraz szczegółowa procedura dotyczącą umieszczania dziecka w młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
- Obecnie sporo uwagi poświęca się kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W naszym obszarze zainteresowań znajdują się także nieletni, których specjalne potrzeby edukacyjne wynikają z zaburzeń socjalizacyjnych, trudności przestrzegania norm i ogólnie przyjętych zasad życia społecznego. Obecnie w całym województwie wielkopolskim działa 5 Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii. Jak wynika z przeprowadzonych badań, potrzeby w tym zakresie są jednak o wiele większe – mówiła obecna na konferencji Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Jestem przekonana, że zgodnie z myślą Janusza Korczaka: „Pozwólmy dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy” – zadanie to będziemy realizować w odpowiednio przygotowanym miejscu, czasie i z udziałem osób właściwie przygotowanych – dodała.
Opr. MIK, fot. ODN
Napisz komentarz
Komentarze