Zimowe przełaje. Kaliszanka w krajowej czołówce

Sześcioro kaliskich lekkoatletów rywalizowało w 90. Mistrzostwach Polski PZLA w biegach przełajowych. Świetnie w tej imprezie spisała się Kinga Grabowska. Zawodniczka UKS Dziewiątka uplasowała się w swojej kategorii na wysokim szóstym miejscu.

Podopieczna trenera Waldemara Olszyny po raz kolejny potwierdziła przynależność do krajowej czołówki. W rywalizacji juniorek na dystansie dwóch kilometrów linię mety przekroczyła jako szósta. Szybciej od lekkoatletki UKS Dziewiątka finiszowały jedynie reprezentantki kraju i medalistki mistrzostw Europy i świata. – Można powiedzieć, że Kinga jest szóstą juniorką nie tylko w kraju, ale i w Europie – cieszy się trener Olszyna.

Mistrzowskie zmagania w Żaganiu rozegrane zostały w trudnych zimowych warunkach. W parku, gdzie odbywały się biegi, pokrywa śnieżna sięgała nawet 15 cm. – Normalnie w żagańskim parku trasa jest szybka, ale takie ilości śniegu padającego bezpośrednio na trawę powodują, że biegało się praktycznie jak po piasku. Do tego temperatura powietrza wynosiła minus 8 stopni, a porywisty wiatr powodował odczuwalną temperaturę nawet minus 12 stopni – nie ukrywa Waldemar Olszyna.

Na starcie zameldowało się jeszcze dwóch jego podopiecznych z UKS 12. Wiktor Wachowski był 23. w kategorii juniorów w biegu na 3 km, zaś dystans dwukrotnie dłuższy Dawid Gola pokonał z 26. czasem. Do rywalizacji juniorek młodszych przystąpiły natomiast zawodniczki trenowane przez Pawła Wiśniewskiego w UKS 12. Po przebiegnięciu 2-kilometrowej trasy 46. miejsce zajęła Martyna Kurzajczyk, 54. była z kolei Iwona Tomczak. Z dystansem 3 km zmagała się Weronika Tomaszewska, która sklasyfikowana została na 47. lokacie.

Uczestników 90. Mistrzostw Polski PZLA w biegach przełajowych było łącznie 454. O medale walczyli przedstawiciele ponad 160 klubów z całej Polski.