- Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z 22 grudnia 1992r., które od tego czasu obchodzone jest corocznie w dniu 22 marca. Powołano je w czasie międzynarodowej konferencji „Szczyt Ziemi 1992 (UNCED)”, który miał miejsce w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach „Agendy 21”. Powodem jego ustanowienia był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej – przypomniał Andrzej Anczykowski, prezes PWiK.
Pierwszego dnia sympozjum uczestnicy mieli możliwość wysłuchania kilku wykładów oraz wzięcia udziału w dyskusji na poruszane przez prelegentów tematy i szukaniu rozwiązań najtrudniejszego z nich – jak ułatwić dostęp do wody mieszkańcom terenów borykających się z suszą i jak sprawić, by kraje rozwinięte wodę oszczędzały. Anna Chmara, dyrektor ds. Produkcji w PWiK Sp. z o.o. przygotowała prezentację „Woda - życiodajna substancja”. Profesor Zdzisław Małecki wygłosił wykład pt. „Ochrona Wód Powierzchniowych i Podziemnych w Rejonie Kalisza”, a w dalszej części spotkania przybliżył tematykę zagadnień wód termalnych w naszych okolicach.
Ciekawy referat dotyczący „Postrzegania problemów związanych z zasobami wodnymi w świetle nowych uregulowań prawnych” wygłosił dr inż. Marek Brzozowski z Warszawy. Tematykę „Zastosowania naturalnych materiałów w systemie dystrybucji i rezerwuarów wody” przybliżył uczestnikom Sympozjum – prezes Wojciech Kozłowski z firmy EUTIT z Wrocławia.
Drugiego dnia uczestnicy sympozjum zwiedzili obiekty PWiK i zobaczyli, jak wyglądają procesy produkcji i uzdatniania wody na SUW Lis. Mogli również przyjrzeć się procesowi renowacji zbiorników wody czystej za pomocą wykładziny bazaltowej – wykonanej z naturalnej skały magmowej. Jak podkreślił inż. Wojciech Kozłowski – kaliskie wodociągi posiadają dziś największe rezerwuary wody pitnej wykonane z naturalnej skały. Dzięki temu można powiedzieć, że kaliszanie czerpią „wodę ze skały”.
AW, Dariusz Wotoń, PWiK
Napisz komentarz
Komentarze