Okazją, by złożyć wieloletniej nauczycielce, ale przede wszystkim niestrudzonej propagatorce pamięci o Polakach zesłanych na Sybir, były sobotnie miejskie uroczystości 78. rocznicy zbrodni katyńskiej, w których prezes Związku Sybiraków w Kaliszu, tradycyjnie uczestniczyła.
Życzenia złożyli i kwiaty wręczyli jubilatce Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Tomasz Rogoziński, wiceprezydent miasta oraz Edward Prus, radny Rady Miasta. Było też „Sto lat!”. Utwór odegrała orkiestra dęta „Gród nad Prosną”.
Eugenia Pastuszek jest córką legionisty z Armii Hallera. Właśnie za wierność Honorowi i Ojczyźnie rodzina Eugenii Pastuszek została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Pani Eugenia miała wówczas 11 lat. Wróciła do Polski wraz z rodziną po wieloletniej tułaczce. Po wojnie zaczęła pracę nauczyciela chemii w technikum samochodowym, a następnie przez 14 lat piastowała funkcję dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego. Za czasów jej kierowania szkołą liceum przyjęło imię Mikołaja Kopernika. Ona sam zabiegała o polepszenie warunków pracy i nauki, kadrę pedagogiczną i wypracowanie wysokiego poziomu szkoły z wiodącym profilem matematyczno-fizycznym, klasami z rozszerzonymi językami obcymi i klasami sportowymi. Po przejściu na emeryturę, oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, któremu przewodniczy do dziś. To dzięki staraniom Eugenii Pastuszek Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a Związek Sybiraków ufundował sztandar szkolny. Również usilne starania o upamiętnienie męczeństwa Sybiraków zaowocowały w Kaliszu nazwą skweru i umieszczonym nań obeliskiem.
W 2014 roku została utytułowana Odznaką Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza, przyznawaną przez Prezydenta Miasta Kalisza
AW, zdjęcia autor, nota biograficzna kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze