Rajd ma charakter pieszego marszu terenowego zawierającego elementy surwiwalu, gry terenowej, połączonego z rozwiązywaniem zadań sprawdzających wiedzę historyczną oraz znajomość terenu. W lesie na uczestników będą czekały także konkurencje sprawnościowe oraz… zasadzki partyzantów i patrole wojskowe. Nie zabraknie także grup operacyjnych NKWD.
Miejsce rajdu, lasy taczanowsko-koryckie, zostało wybrane nieprzypadkowo. Były to kompleksy leśne, które niejednokrotnie gościły żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na tym terenie w 1945 r. operował m.in. oddział kpt. Jana Kempińskiego „Błyska”. W tych lasach 22 stycznia 1948 r. został też otoczony i rozbity przez 100-osobową grupę operacyjną KBW-UB-MO 8-osobowy oddział Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dowodzony przez por. Kazimierza Skalskiego „Zaporę”.
W roku ubiegłym na starcie uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne, w tym „fałszywe” dokumenty osobiste oraz mapy Lasów Taczanowskich i Koryckich. Podczas apelu młodzież złożyła także ślubowanie według roty przysięgi Armii Krajowej. Na szlaku uczniowie wykonywali zadania sprawnościowe i edukacyjne. Byli na punkcie opatrunkowym, strzelali z wiatrówki do tarczy, rzucali grantem, szukali wykrywaczem metalu „min”, rozszyfrowywali gryps pisany alfabetem Morse’a. Musieli także odnaleźć w lesie partyzancką mogiłę, pokonać tor przeszkód, rozwiązać test z wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, nazwać odznaki i symbole wojskowe oraz rozpoznać ze zdjęć bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. W tym roku na uczestników czeka wiele niespodzianek i konkurencji.
Na koniec tegorocznego rajdu organizatorzy planują przygotować inscenizację historyczną „Akcja partyzantów”, nawiązującą do walk podziemia niepodległościowego z sowieckim NKWD i formacjami komunistycznymi po 1945 r. Wszystkie drużyny otrzymają cenne nagrody rzeczowe m.in. gry planszowe, wydawnictwa i znaczki, ufundowane przez IPN i sponsorów. Specjalnie nagrodzone zostaną także najlepsze patrole.
Organizatorami rajdu są: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu (Rajd wpisany jest do oferty edukacyjnej IPN oddział w Poznaniu.), Stowarzyszenie „Dolina Giszki” w Sowinie Błotnej, Polskie Towarzystwo Historyczne koło w Pleszewie, Drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty w Pleszewie i Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Sowinie Błotnej.
Zainteresowani uczestnictwem w tym wydarzeniu proszeni są o kontakt z Tomaszem Cieślakiem – koordynatorem rajdu ze strony Instytutu Pamięci Narodowej: [email protected]. Koordynatorami ze strony społecznej są: Maciej Grzesiński oraz Janusz Waliszewski z Drużyny Tradycji 70. Pułku Piechoty w Pleszewie.
Udział w rajdzie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Dojazd we własnym zakresie. Miejsce: Lasy Taczanowskie. Stacja PKS i PKP 1,5 km od miejsca zbiórki. Zbiórka uczestników 12 maja 2018 r. o godz. 9:00 przy „Wigwamie” w Taczanowie.
Szczegóły na załączonym plakacie.
Napisz komentarz
Komentarze