Robotnicy, przede wszystkim przedstawiciele NSZZ „Solidarność” w zakładach, w których pracują, przyjeżdżają do Kalisza ze wszystkich zakątków kraju. Od morza po góry. Od lat proszą św. Józefa Kaliskiego, patrona robotników, o pracę i godną płacę. – Przyjechaliśmy ze Szczecina z intencją naprawy naszej firmy, przywrócenie świetności Polskiej Żegludze Morskiej. Mamy zarząd komisaryczny ustanowiony, by przywrócić jej dawną świetność, jest na dobrej drodze do naprawy. Mamy 56 statków na morzach całego świata, w tym 4 promy, które kursują ze Świnoujścia do Szwecji. A w tej chwili będą nowe statki oddawane. Firma dotknęła dna, ale się odbija – mówi Jacek Kramarczyk, przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy PŻM.
- My przyjechaliśmy z Turku, z Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Modlimy się za wszystkich górników i ich rodziny i wstawiennictwo św. Józefa, byśmy mogli wydobywać węgiel brunatny w naszym regionie jak najdłużej – mówi Andrzej Filipiak, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Kopalni Adamów. - Dziś w Adamowie pracuje 320 górników i w spółce wspomagającej, która pracuje na rzecz dwóch kopalń: Adamowa i Konina 2100 osób. Dla nas jedyny ratunek to jak najszybsza decyzja Ościsłowa, to praca dla górników Adamowa, którzy mogliby zasilić szeregi kopani Konin. Wiadomo, ludzie wykwalifikowani mają odpowiednie uprawnienia, by wydobywać węgiel.
- Elektrowni już nie mamy, a węgiel tylko dowożony do Konina, tylko samochodami. Trochę to dziwne, kiedyś samochodami węgla nikt nie woził. W tej chwili wstawiennictwo św. Józefa jest potrzebne, żeby to jeszcze przez jakiś czas trwało. Żeby ludzie mieli pracę – dodaje Wojciech Sobczak.
- Czekamy żeby naszych dzieci nie pozwalniali, żeby pracowali, bo gdzie pójdą do pracy? W Turku jest mało pracy, mało zakładów. U mnie dwóch synów pracuje w Adamowie. Rodziny mają. Niech ich zwolnią to koniec – stwierdza Krystyna Kmiecik.
Do pielgrzymów, którzy w Święto Pracy zawitali do św. Józefa, słowa skierował Andrzej Duda. Prezydent w swoim liście podkreślił, że Wielkopolska to symbol pracowitości i racjonalnego podejścia do życia. - Pielgrzymka to ważne wydarzenie, które służy budowaniu wspólnoty, jak i refleksji nad wartością, jaką jest ludzka praca – czytał minister w kancelarii prezydenta, Andrzej Dera. – Mówił o tym wielokrotnie nasz wielki rodak, papież, święty Jan Paweł II podkreślając społeczne znaczenie pracy i upominając się o godność ludzi pracy. W czasach, kiedy próbowano skłócić pracowników i pracodawców przypomniał, że praca jest wspólnym dobrem.
W homilii wygłoszonej przez ks. Sławomira Kęszkę padły słowa o robotnikach, którzy wielokrotnie walczyli o godną pracę i płacę. – Stajemy w postawie wdzięczności Panu Bogu za dar wolności, chleba i pracy. Oni przecież upominali się o Boga, o wolność, o chleb, o godziwe zarobki. Pamiętamy tych wszystkich, którzy oddali swe życie za wolność Polski i poszanowanie godności ludzkiego życia.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze