Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Świadkowie końca wojny: była radość, ale nie trwała zbyt długo ZDJĘCIA

73 lat temu zakończyła się II wojna światowa. W samo południe przed tablicą pamiątkową na kaliskim ratuszu tę rocznicę uczciły władze miasta, przedstawiciele wielu miejskich instytucji i służb. Nie zabrakło także tych, którzy dobrze pamiętają 8 maja 1945 roku. Wówczas radość nie trwała długo. Szybko wiele osób zorientowało się, że koniec wojny na świecie nie oznacza wolności w Polsce.
Świadkowie końca wojny: była radość, ale nie trwała zbyt długo ZDJĘCIA

Eugenia Pastuszek dobrze pamięta 8 maja 1945 roku. Była wtedy 5 tysięcy kilometrów od domu, z rodzicami na zesłaniu na Sybir. Jako nastoletnia dziewczyna tego dnia, jak co dzień, opiekowała się ciężko chorymi w prowizorycznym szpitalu. Wbiegła na salę i ogłosiła dobre wieści o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec.  – Weszłam do szpitala, oni wcale się nie  cieszyli, oni byli chorzy. Bez rąk, bez nóg, nie mogli wziąć w tym wszystkim udziału. A ja cieszyłam się, że wreszcie możemy wrócić do Polski, tam byłam już 6 lat – wspomina Eugenia Pastuszek, prezes kaliskiego oddziału Związku Sybiraków.

Eugenia i jej rodzice wrócili do Polski. Radość szybko przemieniła się w rozczarowanie, potem strach. Co tak naprawdę oznacza koniec wojny dla Polski, a raczej warunki jakie Polsce przyznano, dowiedziała się gdy nie przyjęto jej na studia. Jej wzorowe oceny i postawa nie była ważna. Liczyła się jej przeszłość. – Profesor powiedział mi wtedy, że jak tak będę pisała swój życiorys, to na żadne studia się nie dostanę. W domu ojciec mnie pytał, co tam napisałaś? Napisałem, że ojciec był legionistą, że walczył z bolszewikami i że 6 lat byliśmy na Sybierii – dodaje pani Eugenia.

Obecnie prezes Związku Sybiraków w Kaliszu każdego roku składa kwiaty przed pomnikiem ofiar II wojny światowej. Zakończenie wojny i dalsze losy Polski nie były takimi, o jakich marzyli polscy bohaterowie, ale skończył się okres najgorszy: niemieckiej okupacji i wojennej przemocy. Na pełną wolność pokolenie Eugenii Pastuszek i kilka kolejnych pokoleń czekało latami. Dziś oni wszyscy, młodsi i starsi, ponownie zebrali się oddać cześć walczącym w różnych okresach trudnej polskiej historii.

MS, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama