Na przestrzeni kilku miesięcy wzięło w nim udział 600 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z Kalisza i regionu, a także nauczyciele i rodzice. W części skierowanej konkretnie do młodzieży zakładał realizację 12 spotkań wykładowo-warsztatowych o tematyce:
• "Toksykologia, leki, dragi, dopki i inne wynalazki"
• "Smarfon do nosa czy nos do smartfona - zdrowe nawyki bez bólu i skrzywienia"
• "Moda na zdrowe i estetyczne piersi- interdyscyplinarne podejście do profilaktyki raka piersi u młodych kobiet"
• "Prawidłowa pielęgnacja podstawą zdrowej skóry. Pomyśl zanim zaczniesz - zabiegi medycyny estetycznej a skutki uboczne"
• Mistrzowie Sztuk Promiennych. Elektroradiolog– oczy medycyny"
• "Wpływ diety i żywności wygodnej na zdrowie młodzieży"
W ramach spotkań przeprowadzone zostały pre- i post-testy badające stan wiedzy młodzieży przed i po każdym warsztacie.
Wyniki tych testów wskazują, że 86% uczestników znacząco zwiększyło zakres wiedzy w prezentowanych obszarach. Ponadto 89% ankietowanych uznało, że świadomość czynników ryzyka będzie miała wpływ na ich przyszłe decyzje zdrowotno-żywieniowe.
Uczestnicy projektu wypełnili ankiety, w których wskazali, że - ich zdaniem – największym zagrożeniem dla zdrowia są narkotyki (92% odpowiedzi), dopalacze (84%), palenie tytoniu (58%) oraz alkohol (53%) - przedstawia efekty proejktu prodziekan ds. studenckich dr inż. Małgorzata Kowalczyk, prof. Uniwersytetu Kaliskiego.
Jednak jak pokazuje życie, sama wiedza nie wystarczy, by zdrowo żyć – podkreślał psycholog Maciej Jonek, który wystąpił z wykładem na seminarium podsumowującym projekt.
Jedną z ważniejszych rzecz, które dotyczą uzależniania się i tzw. zachowań ryzykownych jest właśnie to, że ludzie podejmują ryzyko. Z jakiegoś powodu uznają, że ich ten temat nie dotyczy. Gdybyśmy się spotkali po konferencji na papierosie to przecież wszyscy wiemy, że to jest szkodliwe. Ale nie dla nas. Wiadomo, że to powoduje raka i choroby serca. Ale nie u nas. Więc sama wiedza nie rozwiąże problemu.
Ja mam wrażenie, że sukces tego projektu nie jest w samej wiedzy, ale w tym kto tę wiedzę przyniósł – mówił Maciej Jonek – psycholog, nauczyciel akademicki.
Wśród prowadzących spotkania znaleźli się eksperci w swoich dziedzinach, którzy jednocześnie potrafią przekazać wiedzę w praktyczny i jasny sposób m.in.: dr n. med. Eryk Matuszkiewicz, toksykolog, pracownik Uniwersytetu Medycznego z Poznaniu, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska, dermatolog oraz dr hab. n. med. Dariusz Kowalczyk, profesor Uniwersytetu Kaliskiego i kierownik kaliskiej filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Zajęcia warsztatowe prowadzone były przez pracowników Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego.
Projekt zakończył się wyraźnym sukcesem i Uniwersytet już ma mnóstwo próśb o jego kontynuację.
Generalnie to, co uzyskaliśmy w odpowiedziach od uczestników projektu, bardzo mocno motywuje nas do tego, by te działania kontynuować. Jest ogromne zapotrzebowanie na kształtowanie zdrowych nawyków wśród młodych osób. Dla władz rektorskich i całej społeczności Uniwersytetu Kaliskiego bardzo ważna jest społeczna odpowiedzialność nauki i ten projekt między innymi ma takie zadanie.
Młodzież, ale i rodzice i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z tego, co tutaj zrobiliśmy, oczekują więcej takich projektów, więcej spotkań z ekspertami, którzy w bardzo przystępny sposób mówią o tym, co istotne w kontekście zachowań prozdrowotnych – mówi nam dr Łukasz Mikołajczyk, Dyrektor Administracyjny Uniwersytetu Kaliskiego.
Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”. Patronat honorowy nad projektem #młodzi#zdrowi objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Popularna Bacówka w nowej odsłonie. Sprawdź, co się zmieniło
Pijany potrącił młodą kobietę. Obcokrajowiec zatrzymany
Żona zmarła w szpitalu, mąż trafił do aresztu
Napisz komentarz
Komentarze