Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Matura po angielsku. W „Kościuszce” trwają międzynarodowe egzaminy dojrzałości

Dziś maturzyści mierzyli się z językiem obcym, w zdecydowanej większości z językiem angielskim. Bohaterki tego artykułu całą maturę zdają po angielsku. W II Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu obok tej zwykłej, trwa matura międzynarodowa otwierająca drzwi do najlepszych uniwersytetów świata: jest honorowana przez brytyjski Oxford oraz Cambridge czy amerykański Harvard.
Matura po angielsku. W „Kościuszce” trwają międzynarodowe egzaminy dojrzałości

Maturę międzynarodową  w całym kraju zdaje kilkuset uczniów. U nas jedenaścioro. Jedną z tych wyjątkowych abiturientek jest Kasia, która pochodzi z oddalonego od Kalisza o 200 km Szamocina koło Chodzieży.  - Mam siostrę bliźniaczkę, która uczy się w polskim systemie i zauważyłam, że ja wkładam więcej pracy w moją naukę, ale rozwijam też więcej swoich zainteresowań m.in. dzięki zajęciom laboratoryjnym. Nie mamy takich przedmiotów jak religia czy w-f i dzięki temu możemy skupić się na naszych zainteresowaniach – mówi nam Kasia Semrau.

Nacisk na rozwój zainteresowań

Matura międzynarodowa – nazywana w skrócie IB – to nie tylko końcowy egzamin, ale dwa lata kształcenia zgodnie z światowym programem.  - IB to nie jest tylko nauka po angielsku, ale również teoria wiedzy i program CAS, w którym rozwijamy wiele naszych zainteresowań. Ja obecnie bardzo interesuję się pole dance – mówi Wiktoria Solarska.

Wspomniany przez Wiktorię CAS stawia na rozwój osobowości i pasji młodego człowieka. Uczeń ma nie tylko siedzieć w książkach, ale i włączać się w działania artystyczne, dbać o aktywność sportową i społeczną. Obowiązkowym elementem programu są również prace roczne i badawcze.

W ramach programu matury międzynarodowej po pierwszej klasie uczeń wybiera 6 przedmiotów, których uczy się przez 2 lata. Jezykiem wykładowym jest oczywiście angielski. Przynajmniej 3 musi zdać  na poziomie rozszerzonym, a resztę na poziomie podstawowym. - Podstawowymi przedmiotami są: literatura w języku polskim, angielski i matematyka, a oprócz tego uczniowie najczęściej wybierają biologię, chemię, geografię – wymienia Alina Rzepiak, koordynator matury międzynarodowej w II LO w Kaliszu.

Studia w kraju czy za granicą?

Matura międzynarodowa to przepustka do zagranicznych uczelni. Dominika chciałaby studiować ekonomię w Wielkiej Brytanii. - Już zaaplikowałam na uczelnię w stolicy Walii, w Cardiff. Myślę, że uczelnie zagraniczne oferują większe możliwości niż te w Polsce – uważa Dominika.

Sporo międzynarodowych maturzystów niekoniecznie myśli o studiach poza Polską. Decydują się na to wyzwanie z innego powodu.  - Matura międzynarodowa jest bardzo dobrze przeliczana w rekrutacji na uczelnie polskie i myślę, że wszystkie osoby, które wybierają się na medycynę albo politechnikę mogą na tym skorzystać – wyjaśnia Maria Żubrowska-Gil, dyrektor II LO w Kaliszu.

Gabriela chciałaby zostać lekarzem. Papiery złożyła na Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet we Frankfurcie.

Gabriela marzy o byciu endokrynologiem. - Najbardziej chciałabym się dostać na Uniwersytet Medyczny w Łodzi, ale też aplikowałam na studia do Frankfurtu, też na medycynę. Myślę, że IB nie tylko dało mi możliwość aplikowania na uczelnie zagraniczne, ale i możliwość większego rozwoju – uważa Gabriela Hofman.

Świetne wyniki

Arkusze matury międzynarodowej przyjechały do Kalisza z angielskiego Cardiff. Gdzie będą sprawdzane? To już światowa loteria. – Mogą być wysłane do Stanów Zjednoczonych, Indii czy nawet Armenii.

Wyniki maturzyści poznają elektronicznie 5 lipca. Te z debiutanckiej matury, dwa lata temu i z ubiegłorocznej były znakomite. Uczniowie oceniani są w 7-mio stopniowej skali ocen, przy czy ocena 1 to najniższa, a 7 to najwyższa.  Średnia  ocena szkoły w sesji egzaminacyjnej w roku 2017 wyniosła 5,13 w 7-mio stopniowej skali. W 2016 roku podczas debiutanckiej matury międzynarodowej uczniowie uzyskali średnią 5,5 na 7 maksymalnych. Uczniowie II LO otrzymali lepsze wyniki niż reszta świata z angielskiego, hiszpańskiego, wszystkich przedmiotów społecznych oraz ścisłych, które oferuje szkoła.

Rusza nabór

14 maja rusza nabór do klasy z maturą międzynarodową. - Naukę w tej klasie poleciłabym osobom, które są ambitne i które mniej więcej już wiedzą, co chcą robić w życiu. Ale i takim, które chcą odnaleźć swoją drogę, dowiedzieć się, w czym najlepiej się czują – mówi Agnieszka Brzęcka, tegoroczna maturzystka. By dostać się do klasy IB należy zdać egzamin sprawdzający stopień znajomości języka angielskiego. Ten odbędzie się 7 czerwca o 16:00.

Kalisz jest trzecim miastem w Wielkopolsce po Poznaniu i Lesznie, gdzie można przygotować się i przystąpić do matury międzynarodowej. By uruchomić system szkolenia IB w Kaliszu potrzebne były wysiłki szkoły, jak i miasta. Starania rozpoczęto w 2013 roku. Wówczas z Urzędu Miasta i ze szkoły został wysłany wniosek aplikacyjny do Genewy w Szwajcarii, co zapoczątkowało cały okres przygotowań do spełnienia wymogów. Wcześniej radni musieli przegłosować wniosek do ministra edukacji i uzyskać jego zgodę na utworzenie tej usługi edukacyjnej w naszym mieście. Liceum Kościuszki musiało spełnić szereg wymogów, które regularnie były i będą nadal sprawdzane przez komisję z Genewy, przyznającą akredytację do przygotowania i przeprowadzania matury międzynarodowej.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama