Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tajemnice kaliskich fortepianów

Kalisz był fortepianową potęgą. Tutaj instrumenty wytwarzano, ale też w dobrym tonie było mieć takowy w domowym salonie. I oczywiście potrafić na nim grać. Takie umiejętności nadal wielu posiada, ale fabrykantów już nie mamy. Pozostały wspomnienia, zdjęcia, dokumenty. A dzięki nim powstał album, pierwszy poświęcony kaliskiemu przemysłowi. Publikację wydało muzeum.
Tajemnice kaliskich fortepianów

Był rok poświęcony kaliskiej muzyce, więc jest też wydawnictwo, które podsumowuje wszystko to, co działo się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. I w jednym miejscu prezentuje najważniejsze zbiory znajdujące się w archiwach placówki. - Wymienione zakłady, które tutaj w Kaliszu powstały, krócej lub dłużej działały. O jednych mamy mniej informacji, o drugich więcej – wyjaśnia Anna Roth, autorka książki i kustosz działu historii.

Oczywiście sporo jest o najbardziej znanej Fabryce Fortepianów i Pianin "Calisia" Arnolda Fibigera. Także o zakładzie jego braci, z którymi był skonfliktowany, są zdjęcia założycieli fabryki, wnętrza zakładów, druki ulotne. Także zdjęcia z planów filmowych, w których grały kaliskie instrumenty. Jest też o życiu pozafabrycznym. - Mieszkanki Kalisza pragnęły grać na fortepianie. Taka była moda, więc spacerując latem po mieście, można było usłyszeć akordy wypływające przez otwarte okna – dodaje Anna Roth. - Grane na pianinach czy na fortepianach. Prędzej na pianinach, bo były to instrumenty mniejsze i tańsze.

„O kaliskich fortepianach” to pierwsze tego typu wydawnictwo pod szyldem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Powstało jako pokłosie wspomnianego już roku muzycznego, ale też odpowiedź na zapotrzebowanie osób interesujących się tym zagadnieniem. - Będąc w Polsce, wielokrotnie spotykałam się z zarzutem, że w zasadzie nie można nic przeczytać o kaliskich fortepianach – zdradza Sylwia Kucharska, dyrektor MOZK. – Mówiono mi, że są artykuły prasowe, ale nie ma publikacji, które by w popularny sposób przybliżały historię tego przemysłu i to jest właśnie odpowiedź na takie prośby.

Album wydano w liczbie 500 sztuk. Można go kupić w MOZK. Fortepiany mają być pierwszym tomem poświęconym przemysłowi kaliskiemu.

AW, zdjęcia autor, MOZK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama