Pomysł dofinansowania zakupu miododajnych sadzonek jest absolutnie nowatorski, a samorząd województwa wielkopolskiego czyni to jako pierwszy samorząd wojewódzki w Polsce. Inicjatywa zrodziła się po zorganizowanym w ubiegłym roku przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu Forum Pszczelarskim. - Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. To bardzo ważne działanie, które podjęliśmy po rozmowach z pszczelarzami, którzy prosili o wsparcie. Trzeba myśleć perspektywicznie, bo sadzonki drzew miododajnych będą wydawały owoce przez wiele, wiele lat - mówił podczas uroczystości sadzenia drzew Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył na ten cel ponad 1 mln 600 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania zakupu miododajnych sadzonek wyniosła 20 tysięcy na złotych na gminę lub powiat.
6 czerwca w gminie Godziesze drzewa miododajne zostały posadzone przy Szkole Podstawowej w Woli Droszewskiej oraz przy Zespole Szkół w Godzieszach Wielkich. Były to pierwsze drzewa miododajne posadzone na terenie powiatu kaliskiego. - Bardzo dziękuję za tę cenną inicjatywę. Dzięki temu w naszej gminie dzisiaj posadzonych zostało ponad 40 drzew, a w sumie dofinansowanie, które otrzymaliśmy pozwoli na posadzenie 120 miododajnych sadzonek - powiedział Józef Podłużny, wójt gminy Godziesze.
Drzewa poprawią strukturę gleb i ich jakość, a także złagodzą negatywne skutki używania środków chemicznych w rolnictwie. Miododajne drzewa to także zapewnienie nektaru owadom zapylającym. Niezbędnym w ekosystemie. - Akcja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i chcemy ją kontynuować w latach następnych, bo te drzewa urosną i będzie ich w naszym województwie po prostu bardzo dużo, a poza tym będziemy mieli nektar dla pszczół, które będą go zbierały i będziemy mieli miód. W gminie Godziesze dodatkowo dzieci będą mogły cieszyć się i korzystać z owoców na drzewach, ponieważ tutaj drzewa zostały posadzone na terenie 6 szkół - dodaje Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Drzewa miododajne to lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, klon pospolity, klon jawor, robinia akacjowa, wierzba, śliwa domowa i jarząb pospolity. Wcześniej pierwsze nasadzenia w województwie wielkopolskim odbyły się Pakosławiu (powiat rawicki).
Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu do zakupu sadzonek drzew wyniosło 90% łącznej wartości kosztów. Złożonych zostało ponad 120 wniosków i wszystkie z nich zostały pozytywnie rozpatrzone.
To nie jedyne wsparcie dla wielkopolskich pszczelarzy, którzy również z Urzędu Marszałkowskiego otrzymają dotację w wysokości 2 mln złotych na wymianę węzy pszczelej. Są to szablony plastra pszczelego, które umieszczane są w ulach. Węza pomaga pszczołom zapewnić czystość w ulu oraz prawidłowo odbudowywać plastry.
AW, Szymon Wdowczyk, UMWW
Napisz komentarz
Komentarze