O artyście i wystawie jej kurator Michał Lasota pisze tak:
„Przez ostatnie kilka lat Norman Leto realizował film “Photon”, niezwykłą filmową hybrydę, paradokument z wątkiem fabularnym, program przyrodniczy i wywiad z naukowcem w jednym. Każdy kto widział ówczesny warsztat pracy Normana zapamięta komputer podłączony do kilkudziesięciocalowego telewizora, który siedzącemu przy nim artyście wyznaczał codzienny główny widok. “Photon” to nie tylko suma zainteresowań naukowych Normana Leto i potężna dawka wiedzy, ale także popis techniki. Główną część filmu stanowią wizualizacje procesów biologicznych zrealizowane w technice animacji 3d, kontrapunktem których są sceny wideo, rejestracje przyrody lub sytuacji domowych. Balans między nimi pozwala utrzymać uwagę widza i jednocześnie nadać narracyjny nerw naukowemu wykładowi.
Sam autor musiał podczas realizacji filmu utrzymywać podobny balans między światem cyfrowo kreowanym a światem zewnętrznym. Równolegle zatem, niejako “dla odpoczynku” percepcji, spędzał czas realizując pomysły malarskie. Wydaje się że to gest w rodzaju testu rzeczywistości po godzinach pracy w świecie wirtualnym. Malarstwo Normana cechuje różnorodność formalna, wychylająca się raz w kierunku fotorealizmu, raz ku malarstwu materii. Temperatura emocjonalna obrazów Leto rozpięta jest między romantyczną wzniosłością a przedmiotowym konkretem. Ta różnorodność odzwierciedla eksperymentalną naturę artysty, próbującego różnych form i języków ujmowania realności. Nie można przeoczyć faktu, iż przedmiotem zarówno realizacji filmowych jak malarskich Leto jest świat materialny, niezależnie od wielkości kadru, czy to w mikroskopowym zbliżeniu czy w postaci portretu lub pejzażu. Ostatecznie i klawiatura komputera i pędzel stanowią w rękach Normana narzędzia poznawania i opisywania faktów. Co więcej, zachodzi między nimi przenikanie, synergia, wydaje się bowiem że właśnie praktyka malarska jest podstawą plastycznej wizji sekwencji animowanych w filmie i gwarantuje ich “realizm”.
Wystawa “Kintop. Od filmu” poprzez kilka zestawień (malarstwo i wideo, obrazy realistyczne i abstrakcyjne) ukazać ma różnorodność praktyk Normana Leto i otworzyć przed widzem dostęp do warsztatu artysty, który w ciągu ostatnich lat dokonał niezwykłego transferu od cenionego artysty plastyka do uznanego i nagradzanego filmowca. Mamy nadzieję zarysować gruntownie tło jego pracy z najistotniejszymi wątkami twórczości”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 15 czerwca o godz. 19.00. O godz. 20.00 Norman Leto zaprasza na spotkanie autorskie.
Wystawa potrwa do 28 lipca.
MIK za: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze