Atmosferę tegorocznej Sesji tworzyły dwa jubileusze: stulecie odzyskania niepodległości oraz 180. rocznica urodzin Adama Asnyka i ogłoszony w związku z tym w Kaliszu Rok Asnyka. Raz po raz mówcy sięgali po cytaty z twórczości kaliskiego poety bądź przywoływali wydarzenia z roku 1918, zwłaszcza te, które rozgrywały się w Kaliszu bądź w Szczypiornie. Patriotycznego ducha obudził wśród wszystkich występ Chóru „Kopernik” pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek, który wykonał kilka pieśni z tamtego okresu.
Rozpoczynający oficjalnie uroczystość przewodniczący Rady Miasta, Andrzej Plichta - wzruszony przeżywaniem ostatniej sesji w tej kadencji - w swym przemówieniu mówił przede wszystkim o chwalebnych kartach niepodległościowych w dziejach Kalisza. „Ja natomiast skupię się bardziej na tu i teraz” – powiedział z kolei Grzegorz Sapiński, Prezydent Miasta. Jego przemówienie było próbą przedstawienia aktualnego stanu miasta i nakreślenia kierunku rozwoju. Nie zabrakło w nim odniesień do takich zdarzeń jak zerwanie koalicji z SLD i PiS, sporu wokół miejskich obligacji czy napiętnowanych przez media zbyt wielu podróży włodarza miasta. Zdaniem prezydenta Rada Miejska przestała tworzyć zgraną drużynę, ale na szczęście udało się stworzyć dobry team w ratuszu, który pod jego kierownictwem realizuje politykę uwzględniającą przede wszystkim potrzeby mieszkańców. W opinii Grzegorza Sapińskiego potwierdzeniem dobrze wykonywanej pracy jest przyznanie Perły Samorządu zarówno jemu, jak i Kaliszowi.
Najważniejszą częścią Uroczystej Sesji Rady Miasta było przyznanie tytułów „Honorowy Obywatel” i „Honorowy Przyjaciel” Kalisza oraz Nagrody Miasta i Odznak Honorowych. Listę wyróżnionych podaliśmy wcześniej (tutaj)
„Gdyby ktoś powiedział ponad 40 lat temu, gdy przybyłem do Kalisza, że spotkają mnie tu takie honory, to nigdy bym nie uwierzył” – powiedział Tadeusz Krokos, jeden z dwojga zdobywców tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Kalisza”. „Jednak podsumowanie działalności zarówno w ramach Schola Cantorum, jak i Polskiego Towarzystwa Historycznego, wypada dość imponująco, tym bardziej że od ponad 20 lat jestem na emeryturze”.
A skąd energię do hiperaktywności czerpie Henryka Iglewska-Mocek, dyrygent Chóru „Kopernik”, która jako jedyna została w tym roku obdarowania Nagrodą Miasta Kalisza? „To jest rodzaj wymiany” – żartowała Pani Henryka, która jest „dobrym duchem” chóru od 20 lat. „Ja staram się przekazać moją miłość do muzyki, a młodzież daje mi swoją energię”.
W tym roku wręczono pięć honorowych odznak. Bodaj po raz pierwszy w historii ich przyznawania w gronie odznaczanych znalazł się przedstawiciel mediów. „Często zadają państwu radnym raczej trudne pytania, ale widocznie się to państwu podoba” – zażartowała ze sceny Danuta Synkiewicz z Radia Poznań. „Traktuję tę odznakę jako wyróżnienie dla wszystkich kaliskich dziennikarzy, których praca przecież nie polega tylko na informowaniu, lecz w dużej mierze na promowaniu tego miasta, jego kultury i historii”.
Wśród wyróżnionych znalazło się kilka osób, dzięki którym znakomicie rozwija się współpraca Kalisza z miastami partnerskimi – Hautmont i La Louviere. Przyjaźń rozpisana na mnóstwo przedsięwzięć charytatywnych i projektów kulturalnych z miastem francuskim trwa już od… 60 lat. Oczywiście, w ciągu sześciu dekad zdarzały się – głównie z powodów politycznych – przerwy w tej działalności, ale jej wznowienie i ożywienie zawdzięczamy m.in. Francoise Caille, przewodniczącej Komitetu Hautmont-Kalisz oraz Kazimierze Sitarz, tłumaczce języka francuskiego. Obie Panie otrzymały tytuły „Honorowego Przyjaciela Kalisza”.
Podczas sesji, która odbyła się w gościnnych wnętrzach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, najlepsze życzenia wszystkim kaliszanom, na ręce Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta, złożyli włodarze Ostrowa, Skalmierzyc, Konina, przedstawiciele powiatów kaliskiego i ostrowskiego, a także dziekan WPA UAM prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Całość zwieńczył minirecital kameralnego zespołu złożonego z kaliskich filharmoników oraz bankiet, który bbył okazją do złożenia osobistych gratulacji wszystkim wyróżnionym oraz do rozmów o przyszłości Kalisza.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze