Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cepelia w Muzeum ZDJĘCIA

Pamiątki związane z kaliską Cepelią można oglądać od piątku, 8 czerwca w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Wystawa poświęcona działalności Spółdzielni przywraca pamięć o ludziach, którzy przez lata ją współtworzyli i będąc artystami w swoich zawodach, budowali historię polskiego wzornictwa.
Cepelia w Muzeum ZDJĘCIA

Kaliska Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Kaliszu powstała w 1950 roku poprzez włączenie w jej struktury sześciu zakładów rzemieślniczych związanych z przemysłem tekstylnym. Przez kilkadziesiąt lat jej istnienia produkowano w niej tiul bawełniany, haft i koronki maszynowe, tkaniny wełniane tkane na krosnach ręcznych i maszynowych, malowaną ręcznie ceramikę i porcelanę oraz najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne – malowane obrusy oraz tkaniny bawełniane i jedwabne. Główna siedziba Cepelii mieściła się przy ulicy Dobrzeckiej 7, a poszczególne pracownie przy ul. Dobrzeckiej 69-79, ul. Harcerskiej 10, ul. Górnośląskiej 9, a także w pobliskim Opatówku przy ul. Kościelnej 2. Na kaliskim Rynku Głównym działał sklep Cepelii, w którym można było kupić również wyroby kaliskiej spółdzielni. Spółdzielnia przestała istnieć w 1995 r., a sklep zlikwidowano z powodu jego nierentowności w 2012 r. Tym samym zakończyła się kilkudziesięcioletnia historia miejsca, w którym pracowało kilkaset osób, dzięki pracy których wyroby z Kalisza trafiały do sklepów na terenie całego kraju, a także poza jego granice.

Wystawa poświęcona działalności Spółdzielni przywraca pamięć o ludziach, którzy przez lata ją współtworzyli i będąc artystami w swoich zawodach, budowali historię polskiego wzornictwa. Na wystawie można ponownie odwiedzić sklep Cepelii, zajrzeć do mieszkania urządzonego w stylu cepeliowskim, a także zapoznać się ze specyfiką pracy w spółdzielni. Dzięki byłym pracowniczkom spółdzielni, które wypożyczyły swoje prywatne zbiory, można zobaczyć charakterystyczne wyroby kaliskiej spółdzielni – malowane w kwiaty obrusy. Nie zabraknie także tradycyjnego rękodzieła związanego z ziemią kaliską – tiulowych czepców, snutek golińskich oraz rzeźb, które wyszły spod dłuta rzeźbiarzy związanych z regionem.

Źródło: MOZK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama