„Carmen Sacrum” to wspólna festiwalowa inicjatywa księdza prałata Lucjana Andrzejczaka, dyrygenta Marka Łakomego i ówczesnego prezesa Towarzystwa Śpiewaczego ECHO, Kazimierza Pasternaka. „Ćwierćwiecze imprezy skłania do podsumowań” – powiedział Kazimierz Pasternak, obecnie prezes honorowy „Echa”. „Na tych spotkaniach chóralnych mieliśmy nie tylko zespoły z całej Polski, ale również z Europy, a wszystkie miały bardzo wysoki poziom. Wszyscy, którzy przychodzili na spotkania, byli bardzo zadowoleni, że w Kaliszu coś takiego powstało, że można posłuchać dobrej muzyki, a wiadomo Bazylika to takie miejsce, z którego wychodzi tylko to, co dobre”.
Od pięciu lat Towarzystwem Echo kieruje Joanna Walczak, która przejąwszy pałeczkę od prezesa Pasternaka, zaangażowała się w propagowanie w naszym mieście kościelnego śpiewu chóralnego i integrowanie środowiska chórzystów. „Spotkania to jednak nie tylko integracja chórzystów” – podkreśliła prezes Joanna Walczak. „To także wymiana doświadczeń muzycznych, wokalnych oraz stworzenie czegoś wielkiego, takiego jak dzisiejsza prapremiera Mszy o św. Józefie Bernarda Stielera”.
Msza Stielera powstała na specjalne zamówienie festiwalu Carmen Sacrum. To w dorobku poznańskiego kompozytora piętnaste dzieło tego gatunku. „Msza o św. Józefie kaliskim”, zgodnie z życzeniem zamawiających, ma charakter bardziej użytkowy, a więc jest utworem nie tylko koncertowym. „Ona ma charakter troszkę lżejszy, słyszalny szczególnie we wstępie i zakończeniu, z bardzo poważnym dziękczynieniem, komunią św., antyfoną. Ale ogólnie chodziło o mszę radosną” – dodał z uśmiechem Bernard Stieler.
Radosnego podniecenia twórcy Mszy dodawała zaś świadomość, że jego Mszę – pod dyrekcją Marka Łakomego - wykona osiem kaliskich chórów. „Uwielbiam ten festiwal” powiedziała z radością Maria Pawelec, dyrygent Chóru PSM II stopnia w Kaliszu. „Myśmy z chórem śpiewali tu ze cztery razy. Mieliśmy zawsze okazję robić prapremiery, a dla muzyka uczestniczenie w prawykonaniu, w obecności kompozytora, jest czymś szczególnym. Jest to przeżycie”.
Jubileuszowa edycja Festiwalu odbywała się w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków budżetowych w ramach działań kulturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędu Miasta Kalisza. Patronaty honorowe nad Spotkaniami przyjęli: JE ks bp Edward Janiak Biskup Kaliski i Grzegorz Sapiński, Prezydent Miasta Kalisza.
R. Kuciński, zdj. organizator
Napisz komentarz
Komentarze