W Zespole do spraw Poszukiwań i Identyfikacji Osób, który umiejscowiony jest w strukturach Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, pełni służbę 7 funkcjonariuszy. - Szukają nie tylko osób zaginionych, ale również ścigają przestępców za którymi wystawione są np. listy gończe. Zajmują się również identyfikacją osób, których tożsamości nie można ustalić. Realizując swoje zadania często sprawdzają po kilka adresów dziennie, również na terenie innych powiatów, wszystko po to, aby ostatecznie dotrzeć do osoby która jest w ich zainteresowaniu – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.
Jedna z ostatni realizacji kaliskich „poszukiwaczy” miała miejsce 27 czerwca br. na terenie Kępna. Policjanci wyruszyli w teren, aby sprawdzić informacje zdobyte w trakcie tzw. pracy operacyjnej. Ich ustalenia okazały się na tyle precyzyjne, że na terenie innego powiatu zatrzymali poszukiwanego listem gończym 52-latka. - Mężczyzna był zaskoczony obecnością kaliskich funkcjonariuszy na terenie powiatu kępińskiego. Nie spodziewał się, że zostanie zatrzymany. Jeszcze tego samego dnia został przewieziony do aresztu śledczego – dodaje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz.
Funkcjonariusze z Zespołu do spraw Poszukiwań i Identyfikacji Osób kaliskiej komendy szukają również zaginionych. - Policyjne regulacje w tym zakresie dzielą osoby zaginione na trzy kategorie. Priorytet to oczywiście kategoria pierwsza. Są to dzieci do 15. roku życia, potencjalni samobójcy, a także osoby w podeszłym wieku i chore – wymienia rzeczniczka kaliskiej komendy.
W minionym roku spośród 74 zgłoszeń dotyczących osób zaginionych, policjantom udało się odnaleźć 73. Ostatnia osoba została odnaleziona na początku 2018 roku.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze