Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od widelca do grzebienia ZDJĘCIA

Od widelca do grzebienia Zaledwie kilka dni temu zakończył się projekt „Zielona Sztuka” w Gołuchowie, a już w najbliższą sobotę Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza dzieci wraz z rodzicami do swej siedziby na warsztaty plastyczne z cyklu „Jak smakuje sztuka?”.
Od widelca do grzebienia ZDJĘCIA

Tegoroczna edycja pleneru artystycznego „Zielona Sztuka 4" skierowana została dla młodzieży w wieku 13-18 lat z Kalisza i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. W ramach projektu odbyły się  8-dniowe warsztaty na terenie kompleksu zamkowo-parkowego i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Młodzież wzięła udział m.in. w warsztatach fotograficznych z Michałem Szlagą, podczas których wykonywali 24-godzinne zdjęcia gołuchowskiego parku. Zajęcia z rysunku poprowadził Mikołaj Poliński, z cyjanotypii i fotografii eksperymentalnej - Paweł Kula. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach interdyscyplinarnych prowadzonych przez Marię Stafyniak czy Artura Żmijewskiego. Warsztaty prowadzili również edukatorzy współpracujący z Galerią Sztuki im. Jana Tarasina - Bogusława Krassowska-Kowalczyk, Natalia Czarcińska, Marta Kościańska, Michał Mąka oraz Adrian Kempa. Podczas pleneru przygotowane zostały również warsztaty parkourowe  prowadzone przez Patryka Raszkowskiego. Uczestnicy pleneru zwiedzili także wystawę Normana Leto w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i otrzymali wówczas z rąk naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Grażyny Dziedziak upominki podarowane przez Miasto oraz gadżety Galerii Sztuki. W ramach zadania wydany zostanie dwujęzyczny katalog dokumentujący działania oraz zorganizowana  wystawa w ratuszu.

Relację z gołuchowskiego pleneru zamieściliśmy tutaj oraz w Magazynie Miejskim.

Zielona Sztuka to projekt edukacyjny dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Kalisza. Współorganizatorami zadania byli  Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Koledż Kultury i Sztuki w Kamieńcu Podolskim.

Jak smakuje sztuka?

Podczas warsztatów jego uczestnicy zastanowią się nad różnicami między malarstwem przedstawiającym, czyli figuratywnym a nieprzedstawiającym, czyli niefiguratywnym. Które z nich daje większą przestrzeń do własnej interpretacji? Na ile sposobów można pokazać ten sam przedmiot? Dzięki specjalnie zaprojektowanym ćwiczeniom warsztatowicze pod opieką Marty Szostak podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, do jakiego momentu jesteśmy w stanie rozpoznać rzecz znaną nam dobrze z życia codziennego, jak np. widelec lub grzebień.

„Jak smakuje sztuka?” to całoroczny cykl interdyscyplinarnych warsztatów rodzinnych dla dzieci w wieku 5-10 lat realizowany we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Kalisza. Punktem wyjścia do działania jest sztuka abstrakcyjna i twórczość Jana Tarasina, którego prace wielokrotnie pokazywane były również w CSW. Podczas spotkań doświadczeni edukatorzy i artyści odpowiadają wraz z dziećmi na pytania o zmysłowy odbiór sztuki. Wykorzystują zjawisko synestezji, czyli połączenia zmysłów, a tym samym sugerują poznawanie sztuki przez pryzmat smaków, zapachów, dźwięków, tekstu.

W ramach cyklu odbyły się dwa spotkania czerwcowe, a na najbliższe Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza w sobotę, 21 lipca, na godzinę 11.00. Wstęp wolny.

R. Kuciński, zdj. organizatorzy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama