Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chopin w barwach jesieni. Ruszyła sprzedaż biletów

Już po raz 37. melomani zjadą do myśliwskiego pałacyku w Antoninie, by słuchać przede wszystkim muzyki Fryderyka Chopina. W tym roku na festiwalu zagrają m.in. Philippe Giusiano z Francji, duet Stanisław i Jekaterina Drzewieccy oraz Trio im. Wiłkomirskich. Wiersze recytował będzie Wiesław Komasa. Impreza startuje 20 września, a w środę ruszyła już sprzedaż biletów i karnetów.
Chopin w barwach jesieni. Ruszyła sprzedaż biletów

Organizatorzy Festiwalu, czyli Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie -Antonin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, zapraszają do miejsca niezwykłego, jakim jest Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie. „Wszystko wskazuje na to, że Pałac po rocznym remoncie, jako zabytek umocnił swoją posturę, nie tracąc nic z uroku autentyczności, bo tę cenimy szczególnie. Cenimy, jako jedyne w kraju miejsce, w którym przebywał nasz Największy Kompozytor, i które nie zmieniło się od tamtego historycznego czasu” – pisze w zaproszeniu Jan Popis, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Zanim znajdziemy się w Antoninie, najpierw 20 września, jak to bywa od lat, spotkamy się w Ostrowie Wielkopolskim na Inauguracyjnym Koncercie Symfonicznym. Znakomita Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego towarzyszyła będzie dwojgu najwyższej klasy pianistom. PHILIPPE GIUSIANO przyjeżdża do nas z Francji, by zaprezentować się w dwóch kompozycjach Chopina: Wariacjach na temat „La ci darem la mano” z opery Don Giovanni Mozarta oraz w Koncercie f-moll op. 21. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaliczany jest do grona najświetniejszych wykonawców tej muzyki, co potwierdzi grając z orkiestrą, i również podczas recitalu solowego na zakończenie Festiwalu już w Antoninie, 23 września. Philippe Giusiano będzie obecny przez cały festiwal, przyjął bowiem rolę tegorocznego rezydenta. BEATA BILIŃSKA z kolei, pianistka niezwykle wszechstronna, będzie wykonawczynią partii solowej w Koncercie a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Przypominając Mistrza i jego efektowną kompozycję, organizatorzy czynią to z myślą o podkreśleniu ważnej rocznicy, jaką jest 100-lecie odzyskania Niepodległości.

Po inauguracji w Ostrowie festiwal przenosi się na trzy dni do Antonina, gdzie 21 września po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina będzie można wysłuchać koncertu w wykonaniu duetu fortepianowego STANISŁAW DRZEWIECKI i JEKATERINA DRZEWIECKA. Program przedstawia się niezwykle interesująco w swym bogactwie, bo zawiera utwory Chopina, Griega (I Suitę z „Peer Gynta”), Czajkowskiego (Suitę z „Dziadka do orzechów”), Tańce hiszpańskie Moszkowskiego, Tańce węgierskie Brahmsa i jeszcze utwory Astora Piazzoli – twórcy artystycznego tanga argentyńskiego.
Na sobotę, 22 września, zaplanowano trzy koncerty. O godz. 18:00 wystąpi 18-letni pianista z St. Petersburga, zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy ‘2017 - ARSENII MUN. Mimo młodego wieku jest on już w stanie (i to z sukcesem) zmierzyć się z największymi pozycjami repertuaru pianistycznego, jak Appassionata Betthovena czy Gaspard de la nuit Ravela. Spośród utworów Chopina zagra mazurki oraz Balladę g-moll. O godz. 19:00 odbędzie się recital wokalny KATARZYNY DONDALSKIEJ, także bardzo młodej artystki. Jej sopran koloraturowy wyróżnia się nie tylko rozległą skalą, ale też gamą subtelnych odcieni, a w programie znajdą się pieśni, oczywiście Chopina, także Pauliny Viardot, która przełożyła kilka utworów Fryderyka na głos i fortepian. Będą też niezwykle ciekawe pieśni Józefa Wieniawskiego oraz efektowne kompozycje wokalne takich autorów jak Donizetti, Toselli czy Grothe. Przy fortepianie zasiądzie MICHAŁ LANDOWSKI.

Gdy wybije godz. 22:00 i gdy Salon Pałacu Myśliwskiego spowije noc, by dla dzieł naszego muzycznego wieszcza wytworzyć aurę łagodnej miękkości aksamitu, rozpocznie się Koncert specjalny. Jego bywalcy wiedzą, że jest to nocne spotkanie przy świecach ze wszystkimi artystami, podczas którego słucha się wyłącznie muzyki Chopina. Zazwyczaj rozpoczyna się on Introdukcją i Polonezem C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian, który to utwór powstawał właśnie w Antoninie i został zadedykowany księciu Antoniemu Radziwiłłowi. Tego wieczoru w Salonie Radziwiłłowskim pojawią się również debiutanci, zaś część poetycką, stanowiącą nieodzowną część Koncertu nocnego, wypełnią wiersze Romana Brandstaettera. Zaprezentuje je WIESŁAW KOMASA – znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także reżyser, również wykładowca warszawskiej PWST.
W roku 1987 Roman Brandstaetter wydał Pieśni o życiu i śmierci Chopina. W słowie od autora czytamy, że „Niektóre utwory zamieszczone w tym poemacie, a mianowicie: Wielka etiuda, Appassionata, Polonez koronacyjny [i in.]… są moimi refleksami i impresjami, powstałymi z inspiracji genialnego twórcy i zaświadczonymi w szczególny sposób jego historycznym i duchowym życiorysem. Nie są więc tłumaczeniami na język poetycki muzyki Chopina ani próbą jej interpretacji”. Możemy tylko dodać, że są to jedne z najlepszych wierszy powstałych kiedykolwiek w inspiracji osobą i muzyką Fryderyka Chopina.

W niedzielę o 17:00 odbędzie się koncert kameralny z udziałem naszych młodych artystów, którzy legitymują się już znaczącymi sukcesami i to w skali międzynarodowej. Wiolonczelista MACIEJ KUŁAKOWSKI, dotąd jako jedyny polski wiolonczelista znalazł się w ścisłym gronie finalistów Międzynarodowego Konkursu Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (2017 r.). Wcześniej wygrał Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Z wysoko cenionym za interpretacje utworów Chopina (i nie tylko Chopina) MICHAŁEM SZYMANOWSKIM (także laureatem wielu konkursów międzynarodowych) wykona Sonatę g-moll op. 65. Następnie wystąpi TRIO im. WIŁKOMIRSKICH w składzie: CELINA KOTZ – skrzypce, MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczela i ŁUKASZ TREPCZYŃSKI – fortepian, by zagrać wspaniałe, nazwane przez Roberta Schumanna „arcydziełem”, Trio fortepianowe Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Tegoroczny, 37. Festiwal, zakończy PHILIPPE GIUSIANO recitalem, po którym możemy oczekiwać najwyższej klasy wykonań dzieł Chopina. Bilety i karnety, których sprzedaż ruszyła w środę, 1 sierpnia, kupić można w on-line oraz w kasie Centrum Kultury i Sztuki.

Od kilku lat ramy oficjalnego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zostały poszerzone o Prolog, w którym biorą udział uczniowie i zespoły szkół muzycznych oraz o Epilog, będący finałem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu”. Obie imprezy towarzyszące odbędą się w Ostrowie Wlkp., w Forum Synagoga: Prolog - 15 września, a Epilog - 30 września.

PROGRAM RAMOWY FESTIWALU

Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga
sobota, 15.09. – godz. 18.00
Koncert PROLOG FORTE – Piano
w wykonaniu uczniów i zespołów szkół muzycznych

Ostrów Wielkopolski, Scena Ostrowskiego Centrum Kultury
czwartek, 20.09. – godz. 19:00
Inauguracyjny Koncert Symfoniczny
ORKIESTRA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ
ŁUKASZ BOROWICZ – dyrygent
PHILIPPE GIUSIANO – pianista (Francja)
BEATA BILIŃSKA – pianistka
F. Chopin, I. J. Paderewski

Antonin – plac pałacowy
piątek, 21.09. – godz. 18.00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
piątek, 21.09. – godz. 19.00
Koncert w wykonaniu STANISŁAWA DRZEWIECKIEGO i JEKATERINY DRZEWIECKIEJ (solo i w duecie)
F. Chopin, J. Zarębski, I. J. Paderewski, A. Dworzak, J. Brahms

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
sobota, 22.09. – godz. 17.00
Recital fortepianowy
ARSENI MUNA (Rosja)
zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” Bydgoszcz 2017 (debiut – nagroda specjalna Stowarzyszenia Wielkopolskie Centrum Chopinowskie „Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim)
L. Beethoven, F. Chopin, F. Liszt

godz. 19.00
Recital wokalny
KATARZYNA DONDALSKA – sopran koloraturowy
Pieśni F. Chopina, P. Viardot, S. Moniuszki, M. Karłowicza i in.

godz. 22.00
Koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy”
z udziałem wszystkich wykonawców festiwalu oraz aktora WIESŁAWA KOMASY, który zaprezentuje fragmenty poezji Romana Brandstaettera „Pieśń o życiu i śmierci Chopina”

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
niedziela, 23.09. – godz. 17.00
Koncert kameralny
Trio im. Wiłkomirskich:
CELINA KOTZ – skrzypaczka,
MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczelista,
MICHAŁ SZYMANOWSKI – pianista
F. Chopin

godz. 19.00
Finałowy recital fortepianowy
PHILIPPE GIUSIANO – pianista
F. Chopin

Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga
niedziela, 30.09. – godz. 18.00
Koncert Epilog
recital fortepianowy laureatów 31. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła, oraz prezentacja pokonkursowa III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu”

Organizatorzy zapewniają bezpłatne przejazdy do Ostrowa Wielkopolskiego oraz Antonina (i z powrotem) autokarami, które będą podstawione:
– w Kaliszu przed Teatrem (pl. Bogusławskiego)
– w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wolności 20)

w czwartek 20.09.
w Kaliszu, godz. 18.00
powrót po koncercie

w piątek 21.09.
w Kaliszu, godz. 17.00
w Ostrowie Wlkp., godz. 17.30
powrót po koncercie

w sobotę 22.09.
w Kaliszu, godz. 15.30 i 20.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00 i 21.00
powrót po koncertach

w niedzielę 23.09.
w Kaliszu, godz. 15.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00
powrót po 2.  koncercie

RK, fot. org., pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama