Piąty w Europie. Udany występ Patryka Biskupa w Dublinie

Patryk Biskup z Klubu Sportowego Niepełnosprawnych Start Kalisz rywalizował w mistrzostwach Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych. Na swoim koronnym dystansie uplasował się na świetnej piątej lokacie. Blisko podium był także w sztafecie.

Podopieczny trenera Macieja Siemianowskiego jest mocnym punktem polskiej kadry i potwierdził to podczas europejskiego czempionatu. Na pływalni National Aquatic Centre w stolicy Irlandii, Dublinie, dwukrotnie otarł się o podium. I choć medalu nie zdobył, swój start może uznać za udany.

Koronnym dystansem zawodnika KSN Start Kalisz jest 100 m stylem grzbietowym. I w tej właśnie konkurencji spisał się świetnie. Czas 1:06.05 pozwolił mu zająć piąte miejsce w grupie S9. Od brązowego krążka dzieliły go zaledwie cztery dziesiąte sekundy. – Wyścig finałowy na tym dystansie był rozgrywany w zawrotnym tempie. Zwycięzcą został francuz Ugo Didier ustanawiając rekord Europy, drugi był Holender Van den End, a trzeci reprezentant Węgier Tamas Toth – relacjonuje trener Maciej Siemianowski.

Oczko wyżej kaliski pływak uplasował się, wspólnie z kolegami z kadry, w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Biskup popłynął grzbietem na pierwszej zmianie. Była to ostatnia konkurencja mistrzostw. Jej losy ważyły się do ostatnich metrów. Czwarta lokata, jaką zajęli biało-czerwoni, to bardzo dobry wynik.

– Występ w mistrzostwach całej reprezentacji Polski można uznać za bardzo udany. Ogółem biało-czerwoni zajęli najlepsze od dwunastu lat dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 13 krążków, w tym cztery złote, pięć srebrnych i cztery brązowe, pokonując bardzo silne reprezentacje Węgier, Francji czy Szwecji – podsumował trener Siemianowski.

W ME uczestniczyło 500 niepełnosprawnych sportowców z 40 krajów. Reprezentacja Polski liczyła 16 pływaków.