Na "Dnia Karpia" złoży się kilkadziesiąt różnych wydarzeń, m.in. cykl wielkiego rybnego ucztowania pod hasłem "Ryba do syta", podczas którego będzie można skosztować rozmaitych dań, przygotowanych specjalnie na tę okazję. W planach są również odłowy ryb, pokazy kulinarne, rodzinne pikniki, koncerty, warsztaty artystyczne, zawody konne i wędkarskie, rajdy rowerowe i obserwacje przyrody.
Jak powiedziała na środowej konferencji prasowej w "Góreczniku" w Przygodzicach Prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy Inga Demianiuk-Ozga, z "Dniami Karpia" powiązana jest idea samorządności przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału obszarów rybackich i inicjatyw oddolnych. - Karp jest największym bogactwem Doliny Baryczy, a od jego hodowli zależy specyfika całego tego regionu. Na tę specyfikę składa się też bogactwo przyrody, rezerwaty, stawy rybne - wiele chronionych roślin i zwierząt i rzeka Barycz. To wszystko przyciąga świadomych i aktywnych turystów".
Międzygminne partnerstwo jest dla samorządów okazją do wymiany wielu doświadczeń. I daje możliwość promowania lokalnej gospodarki. - Dzięki tzw. rybackości gminy i członkostwu w grupie rabackiej, gmina może korzystać z programów Unii Europejskiej, które wspierają rybactwo śródlądowe, a także lokalne inwestycje – dodaje Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice. - Perełką gminy jest Antonin z Pałacem Radziwiłłów i Ośrodkiem Rekreacyjnym "Lido", który w ostatnich latach jest modernizowany m.in. dzięki środkom pozyskiwanym w ramach Lokalnej Grupy Rybackiej.
Ewenementem jest zaś kąpielisko na stawie "Szperek", które jest jednocześnie stawem hodowlanym i obiektem rekreacyjnym. To pokazuje jak wiele rzeczy można korzystanie połączyć.
Cykl imprez pod szyldem karpia będzie odbywał się na terenie kilku gmin województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Ma promować karpia, nie tylko jako bożonarodzeniowe danie. Organizatorom ucztowania, m.in. "Górecznikowi", zależy, by jak najwięcej osób przekonało się, że karpia - produkt tradycyjny i zdrowy - warto spożywać przez cały rok oraz jak wiele różnych potraw można z niego przyrządzić. Zależy im również na promocji aktywnego spędzania czasu, m.in. wędkarstwa, turystyki pieszej, rowerowej i konnej, zwłaszcza w tak pięknej okolicy, jaką jest Dolina Baryczy. Menadżer kompleksu "Tauron Górecznik" Łukasz Kierzek zdradził, że w ostatnich latach ilość spożycia i sprzedaży karpia w jego restauracji, a tym samym zainteresowanie klientów daniami przygotowywanymi na bazie tej ryby rośnie. I nie tylko w okresie świąt. - Receptą na dobrą rybę jest jej świeżość, a właśnie bliskość certyfikowanej hodowli pozwala nam spełnić wymagania naszej klienteli - dodaje. Zaznacza, że krótki łańcuch dostaw pozwolił "Górecznikowi" pozyskać dofinansowanie na modernizację restauracyjnej kuchni.
Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy z siedzibą w Miliczu łączy terytorialnie osiem samorządów - wielkopolskie Przygodzice, Sośnie i Odolanów oraz pięć samorządów województwa dolnośląskiego czyli: Twardogórę, Krośnice, Cieszków, Milicz i Żmigród. Przez ostatnie 10 lat działalności Stowarzyszeniu udało się pozyskać prawie 80 mln zł na rzecz całego obszaru. Pieniądze tworzą infrastrukturę, atrakcje, pozwalają rozwijać się przedsiębiorcom. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającego inwestycje w zrównoważone rybołówstwo. Tradycyjnie, największa sprzedaż ryb i ich odłowy rozpoczną się wraz z nadejściem chłodów. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodziacach, zdjęcia BZO,
Napisz komentarz
Komentarze