Zdaniem wielu samorządowców i specjalistów projekt remontu płyty głównego rynku zaproponowany przez prezydenta Sapińskiego jest zły nie tylko dlatego, że nie było żadnej alternatywy, a decyzję o jego wyborze podjęli urzędnicy. Są merytoryczne powody, dla których ta koncepcja jest po prostu słaba. - Próbuje się każdemu coś dać, zwolennikom dawnego wyglądu rynku, sympatykom fontann, a takie projekty, które próbują zadowolić wszystkich zawsze są nieudane. Musimy pójść w jakąś stronę, albo w kierunku nowoczesności, albo w kierunku stylizacji na przeszłość – mówi Maciej Błachowicz, historyk, aktywista miejski.
Projekt, który chce realizować Grzegorz Sapiński nie zachwyca, nawet jego wizualizacja wygląda jak niestarannie wykonana grafika z lat 90- tych. Projekt z Radomie na tle powyższego prezentuje się znakomicie
- Ten projekt jest pełen błędów, niedorzeczności i jest nieakceptowany społecznie, to co musimy zrobić to rozpisać konkurs architektoniczny o dużym zasięgu – mówi Dariusz Grodziński, radny PO, kandydat na prezydenta Kalisza Koalicji Obywatelskiej.
✔Podsumowując nadzwyczajną dzisiejszą sesję Rady Miasta Kalisza: ? są pieniądze na ekstraklasę żeńskiej siatkówki ??? ?...
Opublikowany przez Dariusz Grodziński Piątek, 31 sierpnia 2018
To nie była łatwa sesja Rady Miasta. Opozycja triumfuje, a prezydent Sapiński zastanawia się, co dalej
- Projekt zaproponowany przez prezydenta Sapińskiego powiela wyczerpaną formułę rynku, którą mamy obecnie. Jest zachowawczy i odtwórczy, zakłada rozwiązania i materiały nie stosowane już w nowoczesnych i odważnych projektach. Konkurs jest po to żebyśmy dostali nowy pomysł na miasto, dlatego ważne jest żeby wypowiedzieli się ludzie, którzy tworzeniem przestrzeni publicznej zajmują się na co dzień - mówi Krystian Kinastowski, architekt i kandydat na prezydenta Kalisza z ramienia stowarzyszenia Samorządny Kalisz i Wszystko dla Kalisza.
Konkurs architektoniczny popierają prawie wszyscy
I tutaj jest zgoda większości sił politycznych i aktywistów miejskich – projekt prezydenta jest za słaby i zbyt archaiczny jak na najstarsze miasto w Polsce. – Radni podjęli dobrą decyzję, że te środki na ten cel nie zostały zabezpieczone, uważam, że nowa kadencja to jest nowe otwarcie - mówi Karolina Pawliczak, kandydatka na prezydenta Kalisza z SLD.
Zgadzają się z tym również działacze SLD, którzy do niedawna ramię w ramię z prezydentem Sapińskim tworzyli koalicję. Dziś Karolina Pawliczak, kandydatka na prezydenta Kalisza, mówi, że robiła co mogła, by prezydent doprowadził do skutku rewitalizację w jak najlepszej formie. - Wielokrotnie mówiliśmy prezydentowi, że jest to jeden z priorytetów na te cztery lata, ale zawsze było coś ważniejsze, był stadion, ja się z tym nigdy nie zgadzałam, nigdy nie broniłam tak innych inwestycji, uważałam, że rewitalizacja jest najważniejsza – dodaje kandydatka SLD.
M.in. Krystian Kinastowski i Dariusz Grodziński twierdzą, że miasto w nowej kadencji powinno ogłosić konkurs nie tylko na rewitalizację Rynku, ale szerzej: całego śródmieścia, włącznie z plantami, parkiem i nadbrzeżem Prosny. Taka wizja dla specjalistów jest kusząca, ale niesie ze sobą pewne ryzyko. - Czy całościowo? To jest trudne pytanie. Wielkie projekty mają to do siebie, że często nie są realizowane, że są odkładane na półkę. Z jednej strony taka duża koncepcja dałaby taki pogląd na wszystko, tworzyło by to taką wspólną całość, z drugiej strony ryzykujemy, że nie zostanie to zrealizowane - dzieli się z nami swoimi wątpliwościami Maciej Błachowicz.
To projekt rewitalizacji rynku w Radomiu, wyłoniony został w otwartym konkursie spośród innych koncepcji. Tam też jest zabytkowa studnia na rynku
Zdaniem Kinastowskiego, z zawodu architekta, konkurs trzeba ogłosić na całe Śródmieście, a jego realizację rozłożyć na całą kadencję. – Musimy dostać kompleksowe rozwiązanie. Miasto to jeden żywy organizm i projekt wyłoniony w konkursie musi przewidywać jak większe tkanki miejskie łączyć ze sobą w logiczną całość, pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Na podstawie takiego projektu możemy realizować pojedyncze inwestycje etapami, w dłuższym horyzoncie czasowym, ale mając na uwadze i na papierze to, do czego zmierzamy w całości – twierdzi Kinastowski.
Kandydat na prezydenta za dobry przykład podaje Radom, rodzinne miasto Grzegorza Sapińskiego. Tam władze miasta nie powierzyły losy śródmieścia jednej firmie, a ogłosiły w 2015 roku konkurs urbanistyczny. - Tam sytuacja była bardzo analogiczna do tej w Kaliszu, bo projektanci też stanęli przed problemem wyeksponowania zabytkowej substancji odkrywkowej, była też tam studnia zabytkowa, którą projektanci w bardzo ciekawy sposób włączyli w projekt, nie w tak banalny sposób jak to jest w projekcie pana prezydenta Sapińskiego – mówi Krystian Kinastowski.
Prosna to aorta, Park to zielone płuca- zadbajmy o ten skarbMiasto to jeden żywy organizm. W planach REWITALIZACJI Śródmieścia w nowej kadencji musimy nadać wysoki priorytet brzegom rzeki Prosny i Parkowi Miejskiemu. Śródmieście to jeden organizm, Prosna to jego aorta, a Park Miejski to zielone płuca. W miastach dużo mniejszych od Kalisza udaje się w kwestii zagospodarowania rzeki robić wielkie rzeczy. Każda rzeka jest inna. Nie można porównywać Warty do Prosny, ale i naszą rzekę można z pomysłem zagospodarować i oddać mieszkańcom. Udało się w Sieradzu, uda się w Kaliszu. Potrzeba do tego wizji i siły do jej realizacji oraz zgody ponad polityką, bo to #KampaniaKonkretów . Jako Prezydent Miasta Kalisza doprowadzę do powstania MARINY i PRZYSTANI na Prośnie, PIASZCZYSTEJ PLAŻY przy jej brzegu, budowy PARKINGU przy ul. Wioślarskiej, przebudowy Ogródka JORDANOWSKIEGO.
Opublikowany przez Krystian Kinastowski Poniedziałek, 3 września 2018
Kinastowski do projektu rewitalizacji chce włączyć rzekę Prosnę i Park Miejski, zapowiada, że utworzy nad rzeką piaszczystą plażę, port i marinę
Prezydent Sapiński na ostatniej sesji rady miasta mówił, że nie podjął jeszcze decyzji o tym, co dalej z rewitalizacją. Jest jednak niemożliwe, by na 6 tygodni przed zakończeniem jego kadencji udało się zrobić to, czego nie zrobił przez 4 lata.
MS, fot. UM Kalisz, WXCO, facebook, archiwum
Napisz komentarz
Komentarze