Przypomnijmy, że portal faktykaliskie.pl jako pierwszy napisał o tej sprawie 3 września br. CZYTAJ WIĘCEJ. Na stronie kaliskiej Kurii Diecezjalnej natrafiliśmy na instrukcję duszpasterską, która nakładała na katechetów „obowiązek” informowania uczniów wybierających etykę, że to „forma pisemnej apostazji”, co oznacza świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem. Informacja ta wywołała medialną burzę; w minionym tygodniu Kalisz odwiedziły największe stacje telewizyjne i radiowe. Pod naporem krytyki Kuria Diecezjalna szybko wycofała się ze swojego stanowiska, tłumacząc je „nadinterpretacją przepisów” przez autora instrukcji, ale i tak sprawa wywołała wśród rodziców uczniów określone reakcje. – Rodzice uczniów zapisanych na etykę wystraszyli się, że ich dzieci zostaną napiętnowane, że będę mieć kłopoty z przyjmowaniem sakramentów, komunii św. itp. I w konsekwencji niektórzy wypisali dzieci z etyki – zdradziła nam dyrektorka jednej z kaliskich szkół.
W odpowiedzi na doniesienia medialne głos w sprawie zabrała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która mimo wszystko przypomina rodzicom dzieci i dorosłym uczniom, że uczęszczanie na religię jest obowiązkiem. „Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii – czytamy w oświadczeniu. - Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie”.
Komisja Wychowania przypomina, że lekcje religii są jednym z elementów przygotowania do przyjęcia sakramentów świętych: pierwszej komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania. „(…) uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia” – czytamy w oświadczeniu.
Zajęcia religii i etyki nie są obowiązkowe. Uczniowie mogą nie uczęszczać na żaden z tych przedmiotów lub na oba jednocześnie. Od tego roku szkolnego wolę uczęszczania na zajęcia z religii lub etyki trzeba dostarczyć szkole na piśmie.
MIK, fot. int.
Napisz komentarz
Komentarze