Szkoła może ustawić się w kolejkę i czekać na swą wizytę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ale to za mało, by nauczyć dzieci kreatywności i konstruktywnego myślenia. Można jednak - przy współpracy z Centrum - u siebie w szkole, w domu kultury, osiedlowej świetlicy stworzyć Klub Młodego Odkrywcy albo kupić prosty zestaw narzędzi mieszczący się w jednym pudełku i powołać do życia Modułową Pracownię Przyrodniczą. „Centrum Nauki Kopernik poprzez dziś prezentowane projekty daje taką możliwość dzieciom, aby mogły doświadczać, eksperymentować, uczyć się kompetencji przyszłości, by w przyszłości, za kilkanaście lat, móc odpowiadać na potrzeby wymagających pracodawców” - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik nauczyciele mogą uzmysłowić sobie, że wyposażenie szkolnej pracowni wcale nie jest najważniejsze. To w umyśle jest kapitał. „Scenariusze doświadczeń, które udostępniamy na naszej stronie są tak przygotowane, żeby nie trzeba było żadnego specjalistycznego sprzętu ani dużych pieniędzy na to, żeby eksperymentować, ponieważ są to najczęściej działania przy pomocy rzeczy łatwo dostępnych w kuchni czy w ogrodzie” – przekonywała Zuzanna Michalska, koordynatorka programu Klubów Młodego Odkrywcy w CNK.
Podczas konferencji zorganizowanej w gościnnych wnętrzach WPA UAM swe projekty prezentowało nie tylko nie tylko Centrum Nauki Kopernik. Z ogromnym zainteresowaniem spotkał się wykład Wojciecha Wasika, dyrektora generalnego Pratt&Whitney Kalisz oraz prezesa Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, bo uzmysłowiło dyrektorom szkół, że są zakłady, które czekają na odpowiednio wykształconych absolwentów. „To poszukiwanie na rynku pracy powinno nami kierować, tych a nie innych zawodów, ale jednocześnie uatrakcyjnianie tego materiału, który musimy przekazać uczniom oraz przyciąganie ich do szkoły” – powiedziała nam Marzena Michalak-Piękna, dyrektor Szkoły Podstawowej w Magnuszewicach, w gminie Kotlin.
Podczas konferencji, odbywającej się pod honorowym patronatem marszałka województwa wielopolskiego, znalazł się także czas na prelekcję dyrektor Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci - Marii Mach. W ten sposób w ciągu kilku godzin udało się nauczycieli oraz dyrektorów szkół i i innych placówek oświatowych pobudzić do myślenia również o dzieciach szczególnie uzdolnionych. „Chcielibyśmy, żeby te młode talenty tu w Wielkopolsce, począwszy od południa idąc ku północy, odkrywać już od przedszkola, rozwijać w szkole podstawowej, a potem poprzez szkolnictwo branżowe i średnie, żebyśmy zbilansowali rynek pracy, bo to wszystko ku temu idzie” - podsumowała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Konferencja była pierwszym krokiem do zbudowania szerszej współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Wielkopolskiego a Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chęć współpracy jest obustronna, zatem już niebawem pojawią się kolejne inicjatywy, z których korzystać mają nie tylko szkoły, ale także całe środowiska lokalne.
R. Kuciński, zdj. CWRKDiZ
Napisz komentarz
Komentarze