Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Weekend w Poznaniu. Co warto zobaczyć? Poradnik turysty

Stolica wielkopolski to nie tylko miejsce, w którym skupia się życie studenckie, gdzie największe firmy światowe otwierają swoje biura i zamiejscowe filie, ale także miasto historyczne.
Weekend w Poznaniu. Co warto zobaczyć? Poradnik turysty

Stolica wielkopolski to nie tylko miejsce, w którym skupia się życie studenckie, gdzie największe firmy światowe otwierają swoje biura i zamiejscowe filie, ale także miasto historyczne. Olbrzymie zainteresowanie przybyszy zawsze budzą koziołki pojawiające się na wieży ratusza, ale także liczne pomniki, zabytki architektury i zielone, naturalne tereny do spacerowania. Zapewnienie sobie noclegu w Poznaniu pozwala na zwiedzanie miasta o każdej porze roku.

Miejsca historyczne

Do Poznania warto przyjechać na dłużej niż na jedno popołudnie. Wynajęcie apartamentu w centrum Poznania pozwala bowiem na zwiedzenie najważniejszych zabytków miasta i na długie spacery po historycznych zakątkach. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale nie można wyjechać z miasta bez zobaczenia tych kluczowych.

Ratusz Poznański to wyjątkowo urodziwy renesansowy budynek powstał około 1300 roku. Wielokrotnie był przebudowywany, a po wojennych zniszczeniach odbudowany. Ratusz nie tylko urzeka architekturą, ale także znany jest z koziołków, które pojawiają się na sklepieniu i trykają się rogami. Koziołki można zobaczyć tylko raz dziennie, dokładnie w południe. Ratusz znajduje się na Starym Rynku, czyli w jednym z najciekawszych miejsc w mieście. Budowa rynku zaczęła się w XII wieku za sprawą księcia Przemysła I.

Oprócz ratusza na rynku znajdują się urokliwe kamieniczki, pręgierz, studzienki. Zamek Królewski w Poznaniu nazywany jest przez osoby złośliwe zamkiem Gargamela. Został wzniesiony prawdopodobnie w XII wieku, ale był wielokrotnie przebudowywany, niszczony i odbudowywany. Obecny jego wygląd to efekt remontu zakończonego przed kilkoma laty. W zamku mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych, dlatego i tutaj warto zajrzeć.

Muzea, pomniki i posągi

Wszystkim, którzy zdecydowali się poszukać noclegów w centrum Poznania i zostać w nim na dłużej niż na kilka godzin, można polecić także inne ciekawe miejsca. Są one ściśle powiązane z burzliwą historią miasta oraz jego zacnymi mieszkańcami.


Pomnik Pogromców Enigmy warto zobaczyć ze względu na jego wyjątkową formę. Został poświęcony pamięci Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, matematyków, którzy "złamali” szyfr Enigmy. Ich praca przyczyniła się bardzo do klęski Niemców podczas II Wojny Światowej.


Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan to połączenie nekropolii z malowniczym parkiem. Położony jest na Wzgórzu św. Wojciecha i od początku XIX był miejscem spoczynku zasłużonych mieszkańców Poznania i Wielkopolski, między innymi powstańców, lekarzy, naukowców i lokalnych działaczy społecznych. To miejsce dla osób, które nie stronią od nostalgii.

Średniowieczne Mury Miejskie niegdyś służyły do ochrony miasta i mieszkańców przed najeźdźcami. Później stały się problemem, bo blokowały rozwój metropolii, dlatego w Poznaniu zachowały się tylko fragmenty imponujących murów miejskich z basztą narożną przy ulicy Masztalarskiej i 23 Lutego. Grubość jej muru sięga 1,5 metra.


Rogalowe Muzeum Poznania to ciekawy sposób na rozpoczęcie wycieczki po mieście. W muzeum nie tylko można dowiedzieć się, jak od ponad 150 lat wypiekane są słynne rogale Świętomarcińskie, ale także posłuchać legend o świętym Marcinie lub pouczyć się lokalnej gwary.

Natura, parki i architektura

Poznań to nie tylko muzea i zabytki architektoniczne, ale także piękne tereny zielone. Ponieważ apartamenty w Poznaniu wynajmować można przez cały rok, niektóre z miejsc warto zobaczyć wiosną, latem, zimą, a szczególnie jesienią, kiedy drzewa mienią się wieloma kolorami. Namawiamy więc do znalezienia taniego noclegu i odwiedzenia także parków i ogrodów poznańskich.


Park Cytadela to zielone wzgórza położone na północ od centrum miasta. Do 1945 r. znajdował się tutaj fort Winiary. To miejsce idealne na spacery z dziećmi, ponieważ obfituje w szerokie alejki, ma wiele zadrzewionych zakątków, można tutaj biegać, jeździć na rowerach. Na zielonych, dobrze utrzymanych trawnikach można urządzić rodzinny piknik. W Parku Cytadela nie brakuje placu zabaw i kawiarni.


Ogród Botaniczny UAM to miejsce idealne do poznawania przyrody. Ogród powstał w 1925 roku i dzisiaj zajmuje ok. 22 hektarów. To przede wszystkim drzewa i krzewy z całego świata, tropikalna flora, rośliny górskie i gatunki zagrożone wyginięciem. Jezioro Maltańskie to jedno z najbardziej znanych miejsc w Poznaniu. Jego nazwa pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy zakonu joannitów. Na jeziorze odbywa się corocznie wiele ważnych regat, imprez kajakarskich i wioślarskich. Olbrzymią atrakcją przyrodniczą są też odkryte podziemne ciepłe źródła, z których można korzystać w aquaparku.

Wzdłuż brzegu jeziora biegnie też trasa kolejki wąskotorowej z końcową stacją w pobliżu Wielkopolskiego Parku Zoologicznego. Na południowym brzegu znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski i letni tor saneczkowy. Można tutaj także pograć w golfa lub skorzystać z kąpieliska. Latem odbywają się także spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, a zimą na zachodnim brzegu jeziora czynne jest lodowisko.

Gdzie odpocząć, czyli polecane noclegi i restauracje w Poznaniu

Hotele w Poznaniu, zwłaszcza te na Starym Mieście, czasami odstraszają turystów wysokimi cenami, niewspółmiernymi do oferowanej przestrzeni i wygody. Jednak znalezienie  noclegu na godziny lub weekendy w Poznaniu jest niezwykle łatwe za sprawą prostej wyszukiwarki luksusowych, ale tanich noclegów www.capitalapart.pl. Oferowane apartamenty są nie tylko w pełni wyposażone, ale znajdują się w ścisłym centrum Poznania, dzięki czemu lokatorzy mogą korzystać z oferty licznych restauracji z lokalną i międzynarodową kuchnią, kawiarni i sklepów.  

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama