Już w ubiegłym roku szumnie zapowiadano, że jesienna zmiana czasu to ostatnie przesuwanie zegarów w Europie. Od wielu lat ta praktyka ma sporo przeciwników, a od kilku miesięcy toczy się debata o całkowitym zniesieniu zmiany czasu.
We wrześniu 2018 roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt w tej sprawie, który poparły wszystkie kluby parlamentarne. W lutym taką rezolucję przyjął Parlament Europejski. Przyszła kolej na Komisję Europejską, która o zdanie zapytała mieszkańców Wspólnoty. W konsultacjach wzięło udział 4,6 mln Europejczyków. 84% z nich chce ujednolicenia czasu. I tak – ponoć już na sto procent – stanie się wiosną 2019 roku.
Czas zimowy obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie. W Europie wskazówek zegara nie przesuwają jedynie mieszkańcy Islandii, Rosji i Białorusi. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.
Podczas gdy pośpimy dłużej, pasażerowie pociągów dłużej pojadą. Dzisiejszej nocy 15 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinę na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy.
AW, MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze