Do tej pory Wielkopolska otrzymywała jedynie wyróżnienia. Dlatego drugie miejsce na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Spale to ogromny sukces. Wieniec Marszałka Województwa Wielkopolskiego zlecono Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Uwili go Piotr i Anna Barańczakowie z Trzemeszna w powiecie krotoszyńskim. W orszaku wieńcowym przyśpiewki prezentowała kapela Kociny z gminy Sośnie. - Wieniec, który zaprezentowało województwo wielkopolskie ma formę korony, którą nosiły na głowach przodownice. Ramiona wyplecione są z jęczmienia czterorzędowego oraz owsa – wyjaśnia Barbara Fibingier, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. - Centralną postacią jest para gospodarzy misternie wypleciona ze słomy. W zwieńczeniu użyto pszenicy, pszenżyta i lnu oraz owoców jarzębiny, a dekorację stanowią drewniane elementy gospodarstwa domowego: stare koło od wozu czy drewniana taczka – dodała Fibingier.
Ładniejszy od wielkopolskiego wieńca okazał się jedynie ten przywieziony z województwa świętokrzyskiego, a wykonany przez Józefę Bucką z Kostomłotów z gminy Miedziana Góra w powiecie kieleckim. Na czele jury oceniającym wieńce i towarzyszące im orszaki stanęła Anna Komorowska.
Wielkopolski wieniec dożynkowy
Dożynki Prezydenckie w Spale rozpoczęły się w sobotę. W niedzielę odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęła msza święta w Kaplicy Polowej Wojska Polskiego. Po nabożeństwie orszak dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale gdzie odbyły się tradycyjne obrzędy dziękczynne za tegoroczne plony.
Dożynki w Spale zorganizował pierwszy raz prezydent Ignacy Mościcki w 1927 roku. Odbywały się do 1938. Zostały reaktywowane w 2000 roku przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Tegorocznym gościem specjalnym Dożynek Prezydenckich w Spale była Hanna Mościcka, stryjeczna wnuczka prezydenta Ignacego Mościckiego.
AW, zdjęcie Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Napisz komentarz
Komentarze