Pierwsze rzeźby, które stanęły przed Baszta Dorotką to „Marcinek” i „Smutna Żaba”. Teraz dotarła artystyczna lalka „Dorotka”. Swoje miejsce znalazła w Baszcie, gdzie odwiedzający ją goście będą mogli zapoznać się z historią Kalisza oraz obejrzeć wybrane baśnie i legendy kaliskie na zamontowanym w obiekcie sprzęcie multimedialnym. Na murze dokończono też mural pn. Dynastia Piastów Kaliskich, obrazujący panoramę i początki Kalisza lokacyjnego.
Inwestycja pochłonęła prawie milion złotych. - Zakres rzeczowy prac budowlanych objął m.in.: roboty rozbiórkowe, ziemne, ciesielskie i pokrywcze, stolarskie, remontowe i konserwatorskie, wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu, aranżację wnętrz i wyposażenie, roboty sanitarne, w tym: drenaż, przyłącze kanalizacji deszczowej, roboty elektryczne: przyłącze elektroenergetyczne, instalacja wewnętrzna, oświetlenie – wymienia Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza. – 8 listopada dokonano odbioru o obiektu.
Z Basztą Dorotką wiąże się najbardziej znana legenda Eligiusza Kor-Walczaka o nieszczęśliwej miłości córki starosty zamku kaliskiego i szewczyka Marcinka. Z kolei żaba nawiązuje do legendy o św. Wojciechu, który przez rechot tych zwierząt nie mógł skupić się na modlitwie, dlatego postanowił je uciszyć. W ten sposób obecny Kalisz powiązano z Zawodziem.
Inwestycja ma być atrakcją dla regionu i promować miasto. Ratusz pozyskał na jej realizację dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 345 ts. zł.
MK, fot. UM Kalisza
Napisz komentarz
Komentarze