Tegoroczne obrady zdominowała problematyka retoryczna w dobie zanikającej - nie tylko w szkołach - sztuki mówienia i umiejętności budowania samodzielnych wypowiedzi monologowych ("Nowa adaptacja narzędzi retorycznych w edukacji polonistycznej"). - To baza polonistycznych kompetencji - w zasadzie na wszystkich etapach językowego i kulturowego kształcenia. Ale w szkołach ponadgimnazjalnych jej deficyt odczuwamy najdotkliwiej. Sztuki wizualne i operowanie obrazem na lekcjach coraz częściej, niestety, odwodzą naszych uczniów od potrzeby komunikowania językiem literatury, publicystyki czy szeroko pojętych tekstów kultury wizualnej - mówi Witold Torbiarczyk, dziennikarz i polonista w III Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. - Dlaczego tak jest? Myślę, że na językowy obraz świata coraz częściej składają się uproszczenia komunikacyjne, a trzeba przecież pamiętać, że młodzież tzw. szkoły średnich kończy ją nie tylko egzaminami pisemnymi, ale także ustnymi. I na tym sprawa wcale się nie kończy, bo przyszli studenci mają coraz większe trudności z werbalizowaniem tego, o czym w danej chwili chcieliby powiedzieć. Nie możemy sobie pozwolić na retoryczne wymarcie.
Stąd znana już starożytności retoryka, jako ginąca sztuka mówienia, stała się punktem odniesienia w licznych dyskusjach i wystąpieniach - przede wszystkim naukowców, ale też popularyzatorów mowy polskiej. Można było wysłuchać refleksji o sztuce słowa i mówienia m.in. Michała Rusinka, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej, znanej z programów nie tylko dla dzieci w radiowej "Trójce" Katarzyny Stoparczyk, czy Beaty Tadli - popularnej prezenterki telewizyjnej i trenerki mowy.
Panelistom, akademikom i autorom indywidualnych wystąpień przewodzili prof. Tadeusz Zgółka i prof. Halina Zgółkowa z UAM w Poznaniu, a wśród tematów pojawiły się retoryczne aplikacje mobilne, kształtowanie retorycznych postaw obywatelskich, retoryczna lektura książek szkolnego kanonu, szkoła mówców, czy retoryka emocjonalna i niewerbalna.
Piątkowe wydarzenie w warszawskich Złotych Tarasach zbiegło się z jubileuszem 70-lecia popularnego (nie tylko wśród polonistów) czasopisma "Polonistyka".
WT, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze