Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Archiwum online dla Niepodległej ZDJĘCIA

Dwie wystawy online, nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, można obejrzeć na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Kaliszu. To „Archiwum Rodzinne Anny Jabłkowskiej-Klimas” i „Kalisz w niepodległej”.
Archiwum online dla Niepodległej ZDJĘCIA

Pierwsza ekspozycja stanowi pokłosie spotkania  z Anną Jabłkowską –Klimas w ramach akcji „Moje Archiwum Rodzinne”. Prelegentka przekazała wówczas do zasobu archiwum swoje pamiątki i dokumenty rodzinne związane m. in. z Wojciechem Jabłkowskim, członkiem Organizacji Bojowej PPS, rozstrzelanym w kaliskim więzieniu w 1906 r. za zgładzenie szpiega rosyjskiego. Wnikliwy czytelnik będzie mógł zaznajomić się m. in. z relacją Kazimierza Wągrowskiego i Tomasza Michalaka z rozstrzelania Wojciecha Jabłkowskiego i zobaczyć zdjęcia z jego ekshumacji. Ekspozycja ukazuje także dalsze losy rodziny Jabłkowskich, m. in. brata Wojciecha, Alfonsa, na zesłaniu w guberni astrachańskiej i Zygmunta Jabłkowskiego, który podczas II wojny światowej został uwięziony w niemieckim obozie, a po zakończeniu działań wojennych rozpoczął pracę w Fabryce Firanek i Koronek „Haft” w Kaliszu.

Druga wystawa on-line „Kalisz w niepodległej” nawiązuje już ściśle do tego, co działo się w Kaliszu w latach 1918-1919. Ekspozycja składa się z 22 archiwaliów, zgrupowanych w dwóch wątkach tematycznych – wydarzeń listopada 1918 r. oraz tych późniejszych. Otwierają ją fotografie sztabu i członków Straży Obywatelskiej w Kaliszu z listopada 1918 r. Najmłodszy dokument wytworzono 19 listopada 1919 r., a więc w rok po wypędzeniu z Kalisza Niemców. Stanowi on prośbę ówczesnego starosty kaliskiego skierowaną do władz lokalnych byłej guberni kaliskiej o wsparcie finansowe dla koniecznego uporządkowania archiwaliów ocalałych po wojennej zawierusze. Świetnym dopełnieniem klimatu tamtych dni jest przedstawienie dokumentów związanych z życiem codziennym Kaliszan w odniesieniu m. in. do relacji polsko-niemieckich, czy aprowizacji w niezbędne artykuły do funkcjonowania miasta.

Obie wystawy są dostępne na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Kaliszu w zakładce „Wystawy on-line” (tutaj).

MIK za: Archiwum Państwowe w Kaliszu, zdjęcia: AP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama