Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt instalacji fotowoltaicznych z całej Polski. Były oceniane w 3 kategoriach. - Cieszy nas, że to już nasze drugie wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie. W zeszłym roku zajęliśmy III miejsce, a w tym II, więc widać progres. Nagrodzona instalacja, czyli 90,45 kWp mocy w panelach fotowoltaicznych na obiektach firmy Zentex Sp. z o.o. w Kaliszu była dla nas dużym wyzwaniem. Jako pierwsza firma w regionie przeprowadziliśmy pomyślnie tego typu inwestycję. Szlaki są przetarte, a zainteresowanie fotowoltaiką wśród przedsiębiorców pozwala mi stwierdzić, że to dopiero początek - mówi Maciej Borowiak, lider ds. rozwoju i współwłaściciel firmy Brewa.
Jak przekonują projektanci, przy tego typu inwestycjach kluczowe są analizy poprzedzające montaż, dlatego prace budowlane poprzedziła ekspertyza dachu wykonana przez konstruktora. - Największym wyzwaniem było zmieniające się prawo i Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD). Musieliśmy dostosować istniejącą instalację do obecnie obowiązujących przepisów - mówi Karol Marczak, lider działu technicznego i współwłaściciel firmy Brewa. - Obiekt, na którym powstała elektrownia słoneczna został wybudowany w 1956 roku i z tego roku pochodzi również układ pomiarowy średniego napięcia. Według wydanych warunków przyłączeniowych, musieliśmy zastąpić stary układ pomiarowy nowym, spełniającym wszelkie wymagania. Innym wyzwaniem technicznym było dostosowanie przyłączanych urządzeń instalacji do systemów sterownia dyspozytorskiego, czyli zdalne sterowanie pracą z poziomu dyspozytora. Uruchomienie rozbudowanej instalacji odbyło się bez konieczności przerywania pracy przedsiębiorstwa - dodaje.
Anna Piechocka, specjalistka ds. administracyjnych w firmie Brewa opowiedziała o procesie administracyjno-prawnym. - Wyzwaniem było to, że instalacja była rozbudowana - najpierw wykonana była tzw. mikroinstalacja, która bardzo dobrze się sprawdziła i inwestor zdecydował się na rozbudowę. Z tego względu trzeba było przejść przez inną procedurą niż w przypadku zgłoszenia od razu tzw. małej instalacji (powyżej 50 kWp). Zarówno dla nas jak i dla regionalnego operatora sieci elektroenergetycznej była to nowa sytuacja – wyjaśnia.
Jak ocenił instalację inwestor? - Nasza instalacja jest pierwszą tej wielkości w Kaliszu, tym bardziej cieszymy się, że Brewa S.C. stanęła na wysokości zadania i podjęła się poprowadzenia tego projektu – mówi Jan Lipiński, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-organizacyjnych i główny księgowy w firmie Zentex.
Tego typu wyróżnienia wskazują na wzrost świadomości zagadnień ekologicznych wśród firm z naszego regionu i są pozytywną zapowiedzią kolejnych pro-ekologicznych inwestycji.
Źródło: brewa.pl
Napisz komentarz
Komentarze