Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliszobranie – setne, ale czy ostatnie? ZDJĘCIA

Sto „miastoznawczych” spacerów przez prawie 10 lat – to liczbowe podsumowanie popularnej w naszym mieście cyklicznej imprezy pod nazwą „Kaliszobranie”, w ramach której mieszkańcy w atrakcyjny sposób mogli pogłębiać swoją wiedzę na temat historii Kalisza. Jej pomysłodawca, Piotr Sobolewski, zaprosił wszystkich na uroczyste spotkanie podsumowujące, ogłaszając tym samym koniec „Kaliszobrania”.
Kaliszobranie – setne, ale czy ostatnie? ZDJĘCIA

Pierwsze Kaliszobranie, które  odbyło się 21 lutego 2009 roku, poświęcone było kaliskiemu prawosławiu, więc „miastoznawcza” wędrówka zaczęła się przy cerkwi. Na finał cyklu jego pomysłodawca, Piotr Sobolewski, zaprosił wszystkich do sali koncertowej Szkoły Muzycznej, która stoi niemal obok. „W ten sposób historia zatoczyła koło” – powiedział nam popularny przewodnik PTTK. Żegnając się z bywalcami kaliszobrań Sobolewski opowiedział o najważniejszych „Wizytach i uroczystościach w dziejach Kalisza" i podsumował „spacerową dekadę”, inkrustując swe wspomnienia zdjęciami z 99 spotkań z kaliszanami.

W imieniu władz miasta przewodnikowi podziękował wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek w asyście naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Grażyny Dziedziak. Podkreślił, że są to słowa wdzięczności za to, co Piotr Sobolewski zrobił do tej pory, ale też nadziei, że swego popularyzatorskiego dzieła jednak nie zakończy. „Pana sposób opowiadania, oprowadzania po Kaliszu jest bardzo ciekawy, wręcz tajemniczy. Mam nadzieję, że rozważy Pan moje słowa, bowiem w imieniu miasta, a jeszcze bardziej w imieniu własnym, mówię, że mojej zgody na Pana koniec nie ma” – powiedział Grzegorz Kulawinek, z trudem kryjąc wzruszenie.

Piotr Sobolewski oficjalnego stanowiska nie zajął, ale w rozmowie z naszym dziennikarzem przyznał, że „jego asertywność została poddana wielkiej próbie”. Tym bardziej, że setne, pożegnalne „Kaliszobranie” było niezwykle emocjonujące. Przekształciło się w uroczysty benefis przewodnika, któremu wiele serdeczności przekazali także m.in. Halina Marcinkowska, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kaliszu oraz Mateusz Przyjazny, prezes Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego. Reprezentantka „kaliszobrańców”, czyli tych, którzy byli stałymi uczestnikami spacerów, wręczyła Piotrowi Sobolewskiemu 10 róż w podziękowaniu za minione 10 lat i różę sto pierwszą z nadzieją na kontynuację cyklu.

Dodatkową atrakcją setnego Kaliszobrania był koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli PSM oraz – zamiast jubileuszowego tortu – degustacja kaliskich smakołyków, czyli Grześków i andrutów.

R. Kuciński, zdj. UM Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama