Kalisz posiada wody jurajskie i czwartorzędowe, które przechodzą naturalne procesy filtracji. To głównie dzięki temu woda z kaliskich wodociągów nadaje się do picia prosto z kranu. Ale za jej dobre parametry odpowiadają jeszcze inne czynniki. - Przed wtłoczeniem do sieci staramy się uniknąć zagrożenia mikrobiologicznego poprzez wprowadzenie naświetlania lampami UV. Mamy wszystkie stacje uzbrojone w lampy UV, przed wtłoczeniem do sieci ta woda jest biologicznie bezpieczna, ponadto, że jest dobrej jakości. Natomiast stacja uzdatniania wody Lis transportuje wodę do 4 zbiorników o pojemności 3 tysięcy metrów sześciennych na Smolną, skąd dystrybuowana jest dalej na największe osiedla miasta Kalisza: Dobrzec, Korczak... To 60% zasobów naszego miasta – mówi Andrzej Anczykowski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu.
Zbiorniki wody czystej zostały wybudowane w latach 70-tych. Ich ponad 40 - letnia eksploatacja spowodowała niekorzystne oddziaływanie wody na ich betonowe ściany. Stwierdzono liczne ubytki i elementy korozji, a to mogło wpłynąć na pogorszenie się jakości wody. Dlatego trzy lata temu postanowiono wnętrze zbiorników wyłożyć bazaltem. - Bazalt to naturalna skała, która topiona w temperaturze 1280 stopni zostaje uformowana albo w płytki albo w kształtki i wykorzystywana jest również w kanalizacji, ale my jako jedni z pierwszych w Polsce, a na tę skalę pierwsi nawet w Europie, to wykonaliśmy. Można powiedzieć – mamy wodę ze skały – dodaje Andrzej Anczykowski.
W Polsce jest kilka zbiorników wyłożonych tego rodzaju materiałem, ale są to zbiorniki znacznie mniejsze niż te w Kaliszu. Przed wtłoczeniem wody do sieci przechodzi ona również dezynfekcję za pomocą lamp UV. Lampy skutecznie niszczą wszelkiego typu bakterie, wirusy i pleśnie.
AG, fot. autor, MS
Napisz komentarz
Komentarze