Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

997 łączy tylko z Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Zakończył się proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Numer 997 będzie nadal działał, zmieniło się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że dzięki temu informacja od razu trafia do operatorów numerów alarmowych w CPR, a to umożliwia jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.
997 łączy tylko z Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Kalisz do Centrum Powiadamiania Ratowniczego w Poznaniu został włączony 13 listopada br. W całym kraju proces trwał od ponad roku i zakończył się w połowie grudnia. - Od tego dnia dyspozytorzy z policji otrzymują z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny – informuje MSWiA.

Od kwietnia do grudnia przełączono numer 997 do CPR w całej Polsce

W 2017 roku program pilotażowo wystartował w województwie śląskim. Resort z wyników był zadowolony dlatego zaplanował na rok 2018 przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce. - Warto zaznaczyć, że województwo śląskie nie zostało wybrane do pilotażu przypadkowo. To właśnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach odbiera w skali roku najwięcej zgłoszeń; w 2017 r. było to 2,2 mln – dodaje biuro prasowe ministerstwa.

Proces przełączania numeru alarmowego 997 odbywał się sukcesywnie od kwietnia do grudnia tego roku. Obecnie, po przejęciu obsługi połączeń w województwie dolnośląskim, ten proces zakończył się już w całym kraju.

Przekierowanie numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego to pierwszy etap ujednolicenia sposobu obsługi zgłoszeń alarmowych kierowanych na numery 997, 998 i 999.

Sprawniejsze przyjmowanie zgłoszeń

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia – wyjaśnia w swoim komunikacie MSWiA i zapewnia, że skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. - Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie jest podobny.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego ma być ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali w zeszłym roku prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń (prawie 45 proc. wszystkich). Odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2 proc. Jednak w dalszym ciągu jest to ogromna liczba zgłoszeń.

Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. A to ma skutkować czasem, jak i skutecznością udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

AW, Wydział Prasowy MSWiA, fot. arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama