Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak zmieniły się wnętrza najstarszego kaliskiego kościoła ZDJĘCIA

Na Pasterkę warto wybrać się do kościoła ojców franciszkanów. Będzie to pierwsza msza święta po trwającym 18 miesięcy wielkim remoncie świątyni.
Tak zmieniły się wnętrza najstarszego kaliskiego kościoła ZDJĘCIA

Setki godzin żmudnej pracy. Kilka historycznych odkryć. Mnóstwo dyskusji nad kształtem wnętrza najstarszej świątyni zakonnej w Kaliszu i Wielkopolsce. I ogromny wysiłek, by pozyskać na to wszystko fundusze. Teraz w końcu przyszedł upragniony moment zakończenia remontu i ukazania efektu prac mieszkańcom. - Na pewno kaliszanie kościół pamiętają w innej wersji, ciemnej, szarej. Ołtarz był szary, popielaty, a teraz jest kolorowy – mamy zieleń, czerwień. Przywróciliśmy jego pierwotną wersję kolorystyczną – mówi ojciec Waldemar Ułanowicz, gwardian klasztoru oo. franciszkanów.

W czasie prac odkryto między innymi herb zakonu franciszkanów. – By był on widoczny, zmieniliśmy położenie obrazów. Obraz Matki Boskiej został ustawiony nieco niżej niż wcześniej – wyjaśnia gospodarz świątyni.

Kościół w nowej odsłonie zachwyca pięknem sztuki sakralnej, która odzyskała ukryty pod patyną czasu blask. Chór zachwyca swoim bogactwem szczegółów. Nowe życie zyskały też m.in. drewniane elementy, jak np. stalle, czyli ławki ustawione w prezbiterium. Zrekonstruowano kamień posadzki w kościele. - Ja cieszę się z każdej rzeczy, która została odnowiona. Poprzez tyle lat, ostatnie malowanie było w 1981 roku, nic nie było tu ruszane. Kościół jest jeden i każdy element tworzy przestrzeń sacrum, z każdego odnowionego elementu się cieszę. Udało się pozyskać pieniądze z UE, z miasta i naszej prowincji, z ministerstwa kultury. Jesteśmy w trakcie rozmów w sprawie następnych dotacji. Jeszcze ołtarze boczne są niezrobione, czekamy na dofinansowania, szukamy pieniędzy – mówi gwardian.

Na renowację czeka m.in. najbardziej sensacyjne odkrycie podczas modernizacji– 16 –metrowy  fresk św. Krzysztofa. Polichromia datowana jest na przełom XIII i XIV wieku.

Łącznie prace renowacyjne, konserwatorskie i budowlane pochłonęły około 15 mln zł. Z budżetu Kalisza na ten cel przeznaczono blisko 2,5 mln zł. Lwia część środków pochodzi z Unii Europejskiej.

Efekty wielomiesięcznej pracy ekipy kilkudziesięciu konserwatorów będzie można zobaczyć już dziś o północy. Gospodarz świątyni, gwardian Waldemar Ułanowicz zaprasza na wyjątkową mszę świętą. - Emmanuel – Bóg z nami, Bóg przychodzi do nas. Książę Pokoju niesie ze sobą pokój i tutaj dla wszystkich mieszkańców Kalisza i okolic życzę, aby Jezus Chrystus, Książę Pokoju, ten który przyszedł na Ziemię jako Bóg z nami, zawitał, narodził się w każdym sercu każdego kaliszanina – życzy  gwardian Waldemar Ułanowicz.

Na 26 stycznia zaplanowano dzień otwarty w kościele i klasztorze. Wtedy – od godziny 12.00 do 17.00 – zabytkowe wnętrza będzie można zwiedzać z przewodnikami, którzy opowiedzą o historii kaliskich franciszkanów oraz o przeprowadzonych w obiektach pracach konserwatorskich.

Klasztor kaliski jest najstarszym konwentem franciszkańskim w Wielkopolsce. Powstał w 1257 r. z fundacji księcia Bolesława Pobożnego i jego żony, błogosławionej Jolenty. Zapewne wkrótce rozpoczęto budowę murowanej świątyni, której pozostałościami są dzisiejsze prezbiterium i sąsiadująca z nim kaplica. 

AG, fot. AG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama