W tym roku to właśnie "Przedwiośnie" czytała cała Polska. Nieprzypadkowo. - W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku - zachęcał do udziału w akcji prezydent RP Andrzej Duda. - Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.
Przekazując pamiątkowy egzemplarz książki kaliskiej bibliotece, skierował także słowa podziękowania do organizatorów Narodowego Czytania:
W tym roku była to siódma odsłona tej polskiej akcji społecznej. Coroczne odczytywanie obszernych fragmentów narodowych dzieł literackich zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda. Do tej pory czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, sienkiewiczowskie "Quo vadis" czy „Lalkę” Bolesława Prusa.
MIK, fot. pixabay.com, MBP
Napisz komentarz
Komentarze